• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowe wiaty przystankowe przy Toruńskiej i Limanowskiego. Jedna z nich będzie „zielona”

20 lipca 2021

Nowe wiaty przystankowe staną przy ulicach Toruńskiej i Limanowskiego. Ta druga będzie miała ekologiczny (zielony) charakter. Obie zostaną zamontowane na prośbę mieszkańców, którzy taką wolę wyrazili głosując na projekty Budżetu Obywatelskiego.

 

 

O nową wiatę przy ulicy Toruńskiej (za skrzyżowaniem z Wierzbicką) wnioskowali pasażerowie komunikacji miejskiej korzystający przede wszystkim z autobusów kursującej tamtędy do centrum miasta linii 14. W sąsiedztwie są m.in. zakłady mleczarskie, urząd skarbowy, supermarket oraz wiele różnych firm. Projekt w głosowaniu w budżecie obywatelskim zyskał poparcie radomian, dzięki czemu doczekał się realizacji. - Montaż nowej wiaty zaczął się wczoraj. Ponieważ między jezdnią a drogą dla rowerów jest niewiele miejsca, zadaszenie z konieczności też musi być wąskie - zaznacza Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Następny nowy przystanek stanie już niebawem u zbiegu ulic Limanowskiego i Wałowej (w kierunku placu Kotlarza). Zgodnie z wnioskiem, który wpłynął do Budżetu Obywatelskiego, będzie to kolejna w mieście tzw. zielona wiata. - Będzie ona podobna do zadaszeń, które są już przy placu Jagiellońskim - z roślinnością na dachu i pnącymi roślinami przy tylnej ścianie (z odstępami ułatwiającymi mycie szyb). Nowością będzie natomiast to, że oświetlenie przystanku będzie możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym oraz turbince wiatrowej na słupie, czyli odnawialnym źródłom energii - opisuje rzecznik.

Łączny koszt postawienia wiat przystankowych przy ulicach Toruńskiej i Limanowskiego to niemal 89 tys. zł.

Tags