Nowoczesna aparatura do walki z sepsą dla szpitala na Józefowie. To dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

28 października 2024

„Szybka identyfikacja mikroorganizmów – zamiast tradycyjnych, czasochłonnych metod hodowli i biochemicznych testów, technika ta pozwala na szybkie i dokładne rozpoznanie patogenów, co może przyspieszyć diagnozę i leczenie pacjentów” – to krótka charakterystyka metody działania sprzętu, jaki trafił ostatnio do szpitala na Józefowie.

 

Zespół pracowni mikrobiologii w zakładzie diagnostyki laboratoryjnej szpitala (fot. MSS Radom)

 

Aparatura pozostanie na wyposażeniu pracowni mikrobiologii w zakładzie diagnostyki laboratoryjnej, a została dostarczona przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przypomnijmy: 31. finał WOŚP poświęcony był walce z sepsą, a sprzęt służy walce z tą bardzo groźbą chorobą.

Fachowa nazwa aparatu to: Maldi-Tof (Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization - Time of Flight), a  wykorzystuje on technikę spektrometrii mas. Użycie tej technologii może znacząco ułatwić pracę w szybkiej identyfikacji mikroorganizmów. Maldi-Tof jest najnowocześniejszym narzędziem wykorzystywanym w mikrobiologii klinicznej do identyfikacji drobnoustrojów.

- Sprzęt, który otrzymaliśmy znacząco ułatwi pracę naszych diagnostów laboratoryjnych w wielu  obszarach - wyjaśnia Karolina Gajewska, rzeczniczka MSS w Radomiu. Chodzi o szybką identyfikację mikroorganizmów - zamiast tradycyjnych, czasochłonnych metod hodowli i biochemicznych testów, technika ta pozwala na szybkie i dokładne rozpoznanie patogenów, co może przyspieszyć diagnozę i leczenie pacjentów.

Prostota procedury Maldi-Tof nie wymaga skomplikowanych etapów przygotowania próbek. Niewielka ilość próbki (np. bakterii) jest osadzona w matrycy, a następnie poddana analizie.
Wysoka czułość i dokładność Mald-Tof pozwala na analizę złożonych mieszanin białek, peptydów czy innych cząsteczek, zapewniając jednocześnie wysoką czułość i dokładność wyników.

Technologia Sepsityper Maldi-Tof umożliwia szybkie wykrycie i identyfikację patogenów bezpośrednio z dodatnich posiewów krwi, skracając czas potrzebny na uzyskanie wyników do kilku godzin. W tradycyjnych metodach konieczne jest długotrwałe namnażanie bakterii w warunkach laboratoryjnych, co może trwać nawet 48–72 godziny. Dzięki sepsityperowi lekarze mogą szybciej podjąć decyzję o leczeniu, co jest kluczowe w stanach zagrażających życiu, takich jak sepsa.

kat, bdb

Tags