Obrazy Beaty Bigaj w Galerii Łaźnia. Najważniejszym motywem jest człowiek

9 lutego 2024

Łaźnia (ul. Traugutta 31/33) zaprasza w sobotę, 10 lutego, godz. 15. na wystawę „Człowiek – natura – maszyna. Obrazy Beaty Bigaj”. Zaprezentowane zostaną prace z kilku serii malarskich oraz rysunkowych i graficznych związanych z najnowszymi projektami artystycznymi.

 

fot. Materiały prasowe/Łaźnia

 

Znajdą się tu także obrazy z wcześniejszych lat, które spajają się z głównymi koncepcjami ekspozycji. Najważniejszym jej motywem ekspozycji jest człowiek. Towarzyszą mu dwa ważne wątki: natury i maszyny.

Beata Bigaj – absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Przewody naukowe realizowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie  Jej zainteresowania dotyczą wiedzy o sztuce i kultury artystycznej. Posiada dorobek twórczy w zakresie malarstwa i grafiki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Focus-Europa. Współtworzyła Stowarzyszenie Artystów Kontrapost. Stypendystka fundacji The Elizabeth Greenshields Foundation (1994 r.). Laureatka Stypendium MKiDN „Młoda Polska” w 2008 r. stypendystka MKiDN w 2017 r. Jest laureatką Grand Prix Konfrontacji Najmłodszych Artystów Krakowskich i Bratysławskich, Myślenice (1998 r.) oraz nagrody „D’Ann i Gus’a Mazocca”, Kraków (1996). Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych, w galeriach oraz u prywatnych kolekcjonerów.

Jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, w którym pełni funkcję dyrektora Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa oraz Kierownika Katedry Kultury Artystycznej.
Miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w całym kraju. Brała też udział w licznych ekspozycjach zbiorowych, w tym m.in. z szerszą prezentacją obrazów w: Galerii Bax Kunst, Sneek (Holandia); Frissiras Museum w Atenach (Grecja); Chicago’s Art Bar Gallery (USA); Zamku Plassenburg w Kulmbach (Niemcy).

W pracy naukowej skupia się na problemach warsztatu artystycznego i doświadczeniach procesu twórczego, interesuje ją sztuka figuratywna, a także przemiany artystyczne początków XX w. i twórczość ekspresjonistyczna.

Tags