Obrazy Kochanowskiego

14 maja 2007
„Malarstwo Romana Kochanowskiego” to nowa wystawa, którą od najbliższego piątku będzie można oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.


Ekspozycja będzie prezentacją 150 obrazów wypożyczonych z największych polskich muzeów oraz z kolekcji prywatnych. Największa prywatna kolekcja licząca 110 obrazów przywieziona została z Monachium.

Kochanowski jest jedynym malarzem z tzw. polskiej szkoły monachijskiej, który doczekał się po wojnie dwóch indywidualnych wystaw w Niemczech, natomiast nie miał nigdy wystawy w ojczystym kraju.Głównym motywem jego krajobrazów były drzewa, chałupy wiejskie, brzegi rzek, mokradła, łąki, jesienne lasy, krzewy dzikiego bzu, łany zbóż. Gamę kolorystyczną utrzymywał często artysta w jednym tonie, wzbogacając ją jakimś jednym kolorowym akcentem. Częstym tematem jego obrazów były nokturny. Artysta w swoich kompozycjach pejzażowych starał się oddać nastrój poszczególnych pór roku, dnia, stany pogody. Niemal zawsze w swoje pejzaże wtapiał sztafaż, najczęściej były to niewielkie sylwetki ludzi, ale także stada gęsi, nierzadko pasące się krowy. Artysta malował również portrety, były to przeważnie wizerunki osób z najbliższego otoczenia.

Otwarcie wystawy 18 maja o godz. 18 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.