Od dziś można składać wnoski do budżetu obywatelskiego na 2016 rok
Więcej pieniędzy i trochę zmienione reguły– tak zapowiada się budżet obywatelski na 2016 r. Radomianie już mogą zgłaszać wnioski. Prezydent gorąco zachęca.
- Ten budżet będzie jeszcze lepszy niż poprzednie – zapewnia Radosław Witkowski.
Jak już pisaliśmy, prezydent zdecydował o zwiększeniu puli pieniędzy przeznaczonych na realizację projektów mieszkańców. Kwota wzrasta więc o 600 tys. i będzie wynosić łącznie 4 mln 800 tys. zł. W każdym z pięciu obszarów, na jakie został podzielony Radom będzie przypadać 600 tys. zł. – Chodzi o to, by dać większą szansę także mniejszym projektom - tłumaczy prezydent Witkowski.
Głosujemy krócej
Wnioski można już składać, ostatni dzień na te operację to 13 lutego. Weryfikacja nastąpi od 9 do 20 marca.
- Wszystkie wnioski będą weryfikowane na bieżąco. Chcemy, by te które do nas trafią nie były odrzucane wyłącznie ze względów formalnych, będzie można je uzupełnić, poprawić – wyjaśnia Tomasz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta.
Głosowanie nieco skrócono – zaplanowano je na okres od 7 kwietnia do 6 czerwca. Powód to – jak podkreślają władze miasta – „martwy” okres wakacyjny.
Listę projektów poddanych pod głosowania poznamy 25 marca, a projekty, które zwyciężyły – 26 czerwca.
Zmiana to także sporządzenie regulaminu urn mobilnych; będą one być wystawiane w szkołach podczas otwartych spotkań.
- Chcemy także bardziej wypromować budżet obywatelski. Wydrukujemy np. plakat- szablon, aby każdy mógł wpisywać swoje propozycje. Takie plakaty zostaną rozwieszone w poszczególnych obszarach – tłumaczy Paweł Dycht z magistratu.
Jak zgłaszać?
Propozycje projektu do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat.
Wypełnione formularze można złożyć w wersji papierowej w czterech stałych punktach obsługujących konsultacje:
- w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego ul. Kilińskiego 30,
- w Biurze Rady Miejskiej ul. Moniuszki 9,
- w Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Struga 1
- w Centrum Komunikacji Społecznej ul. Żeromskiego 53 (pok. 104).
Można skorzystać także z formy elektronicznej poprzez wypełnienie formularza internetowego i wysłanie e-mailem na adres konsultacje@umradom.pl bądź przez formularz na stronie www.konsultacje.radom.pl.
Formularze będzie można wypełnić i złożyć także podczas spotkań informacyjnych dotyczących budżetu obywatelskiego.
(bdb)