Odciski palców do paszportu

Obowiązek wprowadzenia paszportów biometrycznych został nałożony na Polskę wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Pierwszą cechę biometryczną – owal twarzy - wprowadzono 28 sierpnia 2006 r.
Oddział spraw cywilnych Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu przyjął wczoraj 110 wniosków o nowe paszporty. - Pod koniec dnia uruchomiliśmy dodatkowe stanowisko, tak by obsłużyć wszystkich zainteresowanych - wyjaśnia kierownik oddziału Zbigniew Gurtat. Jego zdaniem duża liczba interesantów to prawdopodobnie właśnie wynik zmiany przepisów. - Część osób zapewne wstrzymywała się ze złożeniem wniosku, po to by mieć w paszporcie drugą cechę biometryczną. Choć dokumenty wydane wcześniej nadal obowiązują i tracą ważność dopiero zgodnie z zapisaną w nich datą - informuje Gurtat.
Oddział w Radomiu został wyposażony w cztery urządzenia do pobierania linii papilarnych. To stanowiska w pokojach od 257 - 260. - Poza tym pracują dwa stanowiska, gdzie tylko wydajemy paszporty i jedno uniwersalne, gdzie zarówno przyjmujemy wnioski jak i wydajemy paszporty - mówi Z. Gurtat.
Wg kierownika oddziału, w Radomiu nie ma potrzeby wprowadzania systemu numerkowego dla interesantów, tak jak zrobiono to w miejscowościach podwarszawskich. - Staramy się zawsze przyjąć wszystkich, a w "awaryjnych" sytuacjach otwierać dodatkowe stanowisko - zapewnia. Przyznaje jednak, że konieczność pobierania linii papilarnych może wydłużyć czas oczekiwania w kolejce. - Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy bierzemy odciski palców od dzieci. U tych w wieku od 5 do 11 roku życia są one na ogół jeszcze dobrze niewykształcone. Jeśli nie uda się ich "zdjąć", można wydać paszport tylko z jedną cechą biometryczną - tłumaczy.
Odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu (czipie) jako element identyfikacji i nie będą widoczne w dokumencie. Nie będą one gromadzone w ewidencjach.
(bdb)