Odcisnęły piętno na historii Radomia

29 października 2008

Szczegółowe bilanse ofiar walk i męczeństwa z lat 1863 - 1976, fotografie, dokumenty można obejrzeć na wystawie "Radomskie miejsca i pomniki pamięci" w Resursie Obywatelskiej. Dokumenty, fotografie, informacje


 



 



Wystawa przygotowana przez Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia składa się z sześciu części i prezentuje odrębne wydarzenia historyczne, które odcisnęły swoje piętno na Radomiu i jego mieszkańcach. Tablice opowiadają kolejno o Powstaniu Styczniowym, rewolucji z 1905 roku, wojnie polsko-bolszewickiej, okupacji niemieckiej, holokauście i radomskim proteście robotniczym z 1976 roku. Można zobaczyć m.in. jak wyglądał radomski Rynek w 1858 r., dowiedzieć się więcej o Stanisławie Wernerze. Jest także autentyczny list z 1969 r. napisany przez Hansa W., byłego volksdeutscha, w którym przyznaje się do zbrodni których dopuścił się na Firleju w czasie wojny.

"Radomskie miejsca i pomniki pamięci" celowo zaprezentowano przed Świętem Zmarłych. Całość ma być hołdem dla radomian którzy na przestrzeni wieków ginęli za ojczyznę z rąk carskich siepaczy, hitlerowców czy esbeków. Na jednej z tablic przepasanej biało-czerwoną wstęgą znajdują się szczegółowe wyliczenia ilu radomian zginęło w opisywanych wydarzeniach. Wg. nich bilans ofiar walk i męczeństwa w okresie od 1863 do 1976 wynosi ponad 48 tys. osób. 

- Prezentujemy różne materiały historyczne. Z ich pomocą staramy się pokazać trudną drogę, jaką przeszedł Radom w historii. Pielęgnujmy pamięć o tych którzy wtedy zginęli, nie zapominajmy - apeluje szef komitetu, pomysłodawca wystawy Aleksander Sawicki.

Wystawa będzie czynna do 19 grudnia br.

Grzegorz Marciniak