Oddział chirurgii naczyniowej w radomskim szpitalu po remoncie. Lekarze wykonują tu specjalistyczne zabiegi
Pacjenci i personel oddziału chirurgii naczyniowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego mają lepsze warunki do leczenia i pracy. Pomieszczenia, które zajmuje oddział, przeszły gruntowną przebudowę i modernizację. Zakres wykonanych prac jest potężny, zmieniło się właściwie wszystko.
- Wymienione zostały tynki, okna, drzwi, podłogi, instalacja. Nowe jest też wyposażenie. Koszt prac wyniósł ponad 2 mln 700 tys. zł - wymienia dyrektor RSS Marek Pacyna.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski uważa, że są to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze. - Chcemy, aby pacjenci mieli jak najlepsze warunki. Do tej pory odnawialiśmy poradnie działające przy szpitalu. Teraz czas na oddział i to oddział z prawdziwego zdarzenia - zapewnia prezydent.
Dzięki remontowi pacjenci i personel oddziału mają do dyspozycji nie tylko odnowione, ale także funkcjonalne i nowoczesne wnętrza. Sale chorych są klimatyzowane, w każdej został zainstalowany panel gazów medycznych, w oknach zamontowano rolety, kotary pomiędzy łóżkami zapewniają pacjentom większą intymność, przy każdej sali chorych znajduje się łazienka z prysznicem.
Oddział może przyjąć jednorazowo 18 pacjentów. - Sala zabiegów wewnątrznaczyniowych powstała jeszcze w 2015 r. Zakupiono wówczas nowoczesny arteriograf Simens Artis Zee Ceiling. i obecnie wykonujemy większość operacji ratujących kończyny takim właśnie sposobem. Oprócz zabiegów udrożnień tętnic kończyn, implantujemy stenty tętnic szyjnych zapobiegając udarom mózgu, implantujemy stentgrafty do aorty brzusznej, które zapobiegają pęknięciu aorty - tłumaczy kierownik oddziału dr n. med. Adam Kukliński. Dodaje, że chirurgia naczyniowa, otwarta, nadal ma swoje miejsce tam, gdzie nie można stosować chirurgii wewnątrznaczyniowej. - Musimy też zoperować pacjenta po urazach, w przypadku zatorów, w ostrym niedokrwieniu kończyn dolnych - zaznacza dr Kukliński.
Zespół chirurgów naczyniowych nieustannie się szkoli, w tym podczas zjazdów, konferencji naukowych, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech. - Współpraca z ośrodkami warszawskimi daje nam możliwości rozwinięcia się w nowoczesnych technikach i podjęcia się zabiegów z implementacją stentgraftów również u pacjentów po pękniętych tętniakach. Nie moglibyśmy wykonywać wielu zabiegów bez dobrze wyposażonego zaplecza. Będziemy mogli zapewnić pacjentom optymalną opiekę, efekty leczenia się poprawią.
W ciągu roku odział chirurgii naczyniowej RSS przeprowadza ponad 1000 zabiegów operacyjnych - około 600 operacji klasycznych oraz 500 wewnątrznaczyniowych.
bdb