Odkryj skarby Radomia…

9 lutego 2012
To zaproszenie do gry, która prowadzi przez jedno z najstarszych miast na Mazowszu – Radom. Podążając szlakiem poznajemy układ urbanistyczny od wczesnośredniowiecznego grodziska do XIX-wiecznego centrum. Zachwycamy się zabytkami, odwiedzamy restauracje. Wszystko w dawnej osadzie na dzisiejszym Placu Stare Miasto.

 

Plansza do gry miejskiej w Śródmieściu Radomia Gra jest częścią pracy dyplomowej, która powstała na specjalizacji sztuka krajobrazu w SGGW w Warszawie. - Dotyczyła ona Radomia - jego historii, zabytków, walorów turystycznych – wyjaśnia autorka Patrycja Markwat dodając, że zajęła się sposobami "poprawy wizerunku Radomia poprzez podniesienie jakości publicznych przestrzeni miejskich i zaproponowanie interaktywnej formy zwiedzania miasta jakimi są gry miejskie". - To także odpowiedź na potrzebę rozwoju turystyki jednodniowej. Połączone zostało przyjemne z pożytecznym, a jako efekt powstała atrakcyjna, ogólnodostępna rozgrywka edukacyjna, która pozwoli odkryć nieznane oblicze naszego miasta - zapewnia. W części tekstowej mgr inż. arch. kraj. (tak brzmi tytuł naukowy autorki) omawia zagadnienia związane z przestrzenią Śródmieścia Radomia, procesem narodzin i kształtowania się miasta oraz jego obecnym stanem. - Natomiast gry miejskie stały się inspiracją i pomysłem na nową atrakcję turystyczną realizowaną w moich projektach – zaznacza Patrycja Markwat.

center centerEdukacyjna gra miejska „Skarby Radomia” polega na zbieraniu monet dostępnych w punktach informacyjnych zlokalizowanych w wyznaczonych rejonach miasta. Kluczowym jest Plac Stare Miasto, który objęty został szczegółowym projektem. Praca wskazuje zatem najciekawsze miejsca w Radomiu i dogodne trasy potencjalnych śródmiejskich szlaków turystycznych.

- Moja praca dyplomowa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem profesorów na wydziale architektury krajobrazu, dlatego postanowiłam o niej opowiedzieć tym, którzy mają wpływ na rzeczywisty obraz naszego miasta. Bardzo liczę na odzew w tej sprawie, tym bardziej, iż wiem, że rejon Starego Miasta musi w końcu zostać zagospodarowany ze względu na jego ogromny, niewykorzystany potencjał jako elementu unikatowo zachowanego miejskiego układu urbanistycznego oraz możliwość realizacji projektu w nawiązaniu do planowanego Parku Kulturowego Mleczna – podkreśla autorka.

Pełny temat pracy Patrycji Markwat to: "Gra miejska jako alternatywna forma turystyki i edukacji oraz sposób na ożywienie przestrzeni miejskiej Radomia. Projekt Placu Stare Miasto".

(kat)