Reklama
Reklama

Odważnie po raz szósty

10 grudnia 2006
Sztuki odważne – tak mówi się o dramatach, które od sześciu lat napływają do radomskiego teatru na specjalnie organizowany festiwal. Tegoroczna edycja w ramach festiwalu nowej dramaturgii odbędzie się od 12 do 16 grudnia. Odważnie w teatrze


Z około 80 nadesłanych tekstów wybrano 8, które będą przeczytane przez aktorów na scenie kameralnej teatru. Początek spotkań o godz.18.

Pierwsze z zaprezentowanych tekstów to „Żyleta” Grażyny Treli i „Dawaj” Mariusza Bielińskiego. Ponadto czytane będą utwory Jarosława Kamińskiego, Olgi Galimskiej i Andrzeja Norberciaka, Pilgrima Majewskiego, Janusz Łagodzińskiego, Ewa Teresy Idzikowskiej-Opoki oraz Małgorzaty Kubickkiej.

Ostatniego dnia publiczność w specjalnym głosowaniu wybierze najlepszy odważny tekst i przyzna mu swoją  nagrodę. Natomiast w przyszłym roku teatr przygotuje premiery 3 lub 4 utworów, które najlepiej wypadły w czasie czytania i zaprezentuje je w ramach Festiwalu Premier Radom Odważny.

- Teksty te, jak zawsze poruszają współczesne  problemy społeczne i obyczajowe. Skierowane są przede wszystkim do młodej publiczności  - podkreśla dyrektor Teatru Powszechnego Adam Sroka. I dodaje, że w Radomiu jako dramaturdzy debiutowali ludzie, których utwory są dziś wystawiane w teatrach całej Polski. Należą do nich choćby Paweł Jurek, Paweł Sala, Marek Modzelewski, czy Monika Powalisz.

Autorzy wybranych do czytania sztuk to twórcy związani z teatrem filmem, aktorzy, performerzy, pisarze.