Orkiestra Grandioso ma 45 lat. Zaprasza radomian na kolejne jubileuszowe koncerty
Orkiestra Grandioso świętuje 45-lecie istnienia kolejnymi koncertami dla radomian. Najbliższe odbędą się w ten weekend: w sobotę, 25 oraz w niedzielę, 26 listopada o godz.18 w Zespole Szkół Muzycznych. Wystąpi 80-osobowa grupa wraz z mażoretkami, zespołem Props, tamburmajorkami. Punktem kulminacyjnym będzie światowe prawykonanie kompozycji Przemysława Zycha „Uwertura Zimowa”.
Przemysława Zych podkreśla, że jubileusz 45-lecia Grandioso to również i jego święto. - Przed niemal 30 laty dyrektor Zdzisław Włodarski potrzebował pianisty na kolejne konkursowe i festiwalowe wojaże i tak trafiłem do orkiestry, z którą dane mi było występować przez dobre kilka lat. Tam poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi, z których wielu nadal pracuje z zespołem podtrzymując to, co wydaje mi się stale najważniejszym elementem jego charakteru – niesamowitą, radosną energię wynikającą owszem – ze wspólnego muzykowania, ale przede wszystkim ze wspaniałych relacji między jej członkami. I jeśli znakomity skrzypek ludowy z Lubelszczyzny Stanisław Głaz twierdzi, że „muzyka to jest przyjaźń", to Grandioso jest tych słów emanacją - zapewnia kompozytor.
Przemysław Zych dedykuje orkiestrze swój nowy utwór na specjalne zamówienie zespołu i jego dyrygenta Dariusza Krajewskiego. Z założenia utwór odnosi się do tradycji XIX-wiecznych uwertur koncertowych, które już jako samodzielne formy, a nie jedynie wstępy do większych dzieł, miały na celu przede wszystkim ukazanie szerokich możliwości orkiestrowego zespołu.
Koncerty z nowym programem
Dyrygenta Dariusza Krajewskiego cieszy duże zainteresowanie koncertami. - To nas bardzo napędza. Pracy w tym roku mieliśmy sporo, ale zawsze najważniejsze są dla nas koncerty dla radomskiej publiczności - zapewnia.
Na listopadowe koncerty jubileuszowe Grandioso przygotowało zupełnie nowy program. - Będą jak zawsze wzruszenia i przeżycia estetyczne podczas pierwszej części koncertu oraz bardzo dobra zabawa w części drugiej. Wystąpi 80-osobowa orkiestra wraz z mażoretkami, zespołem Props, tamburmajorkami, zaprosiliśmy także Maję Bartold do wykonania jednej z piosenek - zapowiada Dariusz Krajewski.
Punktem kulminacyjnym koncertów jubileuszowych będzie światowe prawykonanie nowej kompozycji Przemysława Zycha „Uwertura Zimowa". Kompozycja powstała w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i pierwszy raz zabrzmi w Radomiu w wykonaniu Orkiestry Grandioso. - Jest to dla mnie i orkiestry wielka nobilitacja, to jest wejście do światowej ligi orkiestr realizujących zamówienia kompozytorskie. Zresztą zainteresowanie utworem już, przed premierą, przekracza granice kraju - podkreśla dyrygent.
Podczas koncertu orkiestra wykona również utwory z repertuaru Bon Jovi, Lady Gaga, Queen, Europe, muzykę z filmów Mulan, Pitch Perfect. Dochód z koncertu przeznaczymy na udział w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata Orkiestr, które odbędą się w Niemczech pod koniec czerwca 2024 r.