Orkiestra Grandioso ma piękny jubileusz. Przez 45 lat przewinęło się przez nią kilka tysięcy osób
To był wyjątkowy koncert, bo okazja była wyjątkowa. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso obchodzi 45-lecie istnienia. Podczas sobotniego wieczoru w Zespole Szkół Muzycznych, publiczność i fani zespołu mogli usłyszeć utwory wykonywane przez trzy pokolenia artystów. Przez kilkadziesią lat przez Grandioso przewinęło się kilka tysięcy osób.
Wydarzenie było podsumowaniem 45-letniejhistorii radomskiej orkiestry. Aktualni Mistrzowie Polski zaprosili do współtworzenia koncertu swoich absolwentów oraz obecnych członków. Wystąpili: Orkiestra Małe Grandioso, Orkiestra Grand - Radomska Orkiestra dla Dorosłych, Orkiestra Absolwentów Grandioso, Orkiestra Grandioso Radom oraz Mażoretki Grandioso i Mażoretki Absolwentki. Zespoły wystąpiły pod dyrekcją Kingi Składanek i Dariusza Krajewskiego.
Kilka tysięcy osób
- To jest praca nas wszystkich, począwszy od kadry i młodzieży, ale nie tylko tej, która należy do orkiestry , ale i tej która w niej była. To jest taki długi marsz, 45 lat - podsumowuje Dariusz Krajewski, dyrygent Grandioso. Przyznaje, że na początku było trudno. - Ja tego nie pamiętam, ale wiem z relacji, że tak było, dziś jest na pewno łatwiej - podkreśla. - Staramy się rozwijać, czerpać od innych poprzez uczestnictwo w konkursach, wyjazdach, koncertach. Mam nadzieję, że cieszymy ucho i oko publiczności. Dzisiaj występujemy w ok. 200-osobowym składzie, ale przez te 45 lat przez zespół przewinęło się kilka tysięcy osób - mówi dyrygent.
Dla Wiktora Zucha, klarnecisty muzyka to całe jego życie. - Do szkoły muzycznej chodzę już 10 lat. Jestem dumny, że mogę grać w tej orkiestrze. Mamy dużo tytułów, wygrywamy mistrzostwa, cieszę się, że mogę być w orkiestrze - zapewnia.
- Gram w orkiestrze na trąbce od 12 lat. Kiedyś byłam marżoretką. Dla mnie ważni są przede wszystkim ludzie i atmosfera, jaka tu panuje - zapewnia Anna Umię
cka.
Fenomen miejsca
Grandioso jest częścią Młodzieżowego Domu Kultury. - Słowackiego 17 (to adres MDK) to fenomen miejsca. Mamy mistrzynie świata w akrobatyce, w tańcu, najlepszy zespół akrobatyczny w Polsce drugi raz z rzędu. Mamy największa orkiestrę młodzieżową w Polsce, liczy przecież około 200 osób - podkreśla dyrektor MDK Dorota Sokołowska. Nie ukrywa, że jest bardzo dumna. - Całe życie uważałam, że z młodymi ludźmi trzeba budować na ich mocnych stronach i na pasjach, bo jeżeli ktoś doświadcza sukcesu, to jemu lepiej, mądrzej, fajniej, bardziej odpowiedzialnie się żyje, wybiera, podejmuje decyzje - twierdzi dyrektor Sokołowska.
kat, bdb