Ostatnie projekcje na „Koksowniku”. W kinie Elektrowni zobaczymy komedię, dramaty i dokumenty
To ostatnie projekcje w ramach 17. Zimowego przeglądu Filmowego „koksownik” w kinie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Na ekranie różnorodne produkcje – od komedii przez dramat do dokumentu.
Dzisiaj, 18 grudnia zobaczymy "Lekcję tolerancji" - komedia, reż. Arkadiy Nepytaliuk, Ukraina 2023, 95’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024).
Nadia to nauczycielka w prowincjonalnej szkole, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu "Lekcje tolerancji", co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści.
"Oponent" - dramat obyczajowy, reż. Milad Alami, Szwecja, Norwegia 2023, 119’(premiera).
Iman mieszka z żoną i dwójką dzieci w Szwecji. Jego obiecująca sportowa kariera została brutalnie przerwana przez polityczne prześladowania. Teraz pragnie ją wznowić, lecz długie ręce służb specjalnych i demony przeszłości nie pozwalają mu spać w spokoju. Czy wybierze bezpieczny żywot u boku rodziny, a może jednak pasja do zapasów pchnie go do podjęcia ryzykownej gry?
Nagroda Szwedzkiego Instytutu Filmowego i sześć nominacji.
W czwartek, 19 grudnia na ekranie: "Mnich i karabin"- dramat, komedia, reż. Pawo Choyning Dorji, Bhutan, Francja, Tajwan, USA, Hongkong 2023, 107’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024).
W 2006 roku Bhutan zaczął drogę ku modernizacji i staniu się najmłodszą demokracją świata po abdykacji króla. W ramach przygotowań do pierwszych wyborów urzędnicy organizują wybory na próbę, stawiając czoła wyzwaniom tradycji i religii w odległych rejonach.
"Brainwashed: Seks, kamera, władza" - dokumentalny, reż. Nina Menkes, USA 2023, 105’(premiera).
Ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z Szanghaju, Okno na podwórze, Butch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049, Życie Adeli, Wonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata.
W piątek, 20 grudnia wyświetlone zostaną: "Kulej, dwie strony medalu"- biograficzny, reż. Xawery Żuławski, Polska 2024, 139’ (najlepsze filmy zaangażowane 2024).
Historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60-tych. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu.
Nagrody na FPFF w Gdyni 2024.
"Beating Hearts" - dramat, komedia rom., reż. Gilles Lellouche, Francja, Belgia 2024, 166’(premiera).
Wychowany w szemranej dzielnicy zbuntowany nastolatek o imieniu Clotaire zakochuje się w swojej koleżance ze szkoły – Jackie. Chłopak jest oczarowany jej zadziornym charakterem i ciętym dowcipem, które dają o sobie znać już przy pierwszym spotkaniu. Między tą dwójką rozkwitnie wielkie uczucie pierwszej miłości, które będzie musiało stawić czoła najtrudniejszej próbie. Clotaire zostaje bowiem wciągnięty w przestępczą działalność okolicznych gangów i zaczyna kroczyć mroczną ścieżką, która może zniszczyć ich wspólne marzenia. W wyniku niefortunnej kradzieży nastolatek zostaje oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił i trafia do więzienia. Po wielu latach od rozejścia się ich życiowych dróg, oboje odkrywają, że nadal nie potrafią bez siebie żyć. Pytanie jednak czy ta obudzona na nowo miłość zatriumfuje nad pragnieniem zemsty Clotaire’a?
W sobotę, 21 grudnia na ekranie "Agent szczęścia" - dokumentalny, reż. Arun Bhattarai, Dorottya Zurbó, Bhutan, Węgry 2023, 94’(zamknięcie przeglądu).
W tej ciepłej komedii dokumentalnej król Bhutanu, malutkiego państwa w Himalajach, bada poziom szczęścia swoich poddanych. Amber jeździ swoim autem po pięknym górskim kraju i zadaje wnikliwe pytania mieszkańcom, których dzień dzieli się na pracę w polu, odpoczynek przed chatką, medytację i modlitwę. Celem rozmów ankietera jest wypełnienie formularza określającego poziom zadowolenia człowieka w skali od 0 do 10. Amber zaczyna zastanawiać się nad własnym życiem. Tańczy, gra na gitarze, wykonuje ciekawą pracę, ale choć ma już 40 lat, nadal szuka miłości. Czy uda mu się ją znaleźć?
Więcej o przeglądzie na stronie www.mcswelektrownia.pl.
Projekcje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.