Oszustwo na „lekarza z Syrii”. 71-letnią kobietę z Lipska uratował pracownik banku

16 września 2022

71-latka poznała w internecie mężczyznę, który podawał się za lekarza pełniącego misję w Syrii. Poprosił kobietę, by zapłaciła za usługę kuriera, który rzekomo miał dla niej przesyłkę zza granicy. Pieniądze poszła pożyczyć w banku. Od tego kroku powstrzymał ją pracownik, który podejrzewając, że nie wszystko jest w porządku, zawiadomił policję.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Wszystko odbyło się zgodnie z mechanizmem oszukiwania na ”lekarza z Syrii”, który działa tak: oszust wyszukuje w internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Przedstawia się jako lekarz misji, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Przestępca poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową, np. na zakup biletu lotniczego do Polski, bardzo drogie leczenie lub pokrycie kosztów przesyłki paczki z pieniędzmi do Polski. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez pieniędzy. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce na terenie powiatu lipskiego.

- 71-latka za pośrednictwem jednego z komunikatorów poznała mężczyznę, który podawał się za lekarza pełniącego misję w Syrii. Kobieta przez miesiąc prowadziła z nim korespondencję, a on w pewnym momencie oświadczył, że chce jej nadać paczkę, którą sama miałaby opłacić. W związku z tym kobieta udała się do placówki bankowej, aby ewentualnie zaciągnąć  kredytu. Pracownikowi banku jej zachowanie wydawało się podejrzane, w związku z tym poinformował policję o zdarzeniu. Na miejscu policjanci ustalili, że faktycznie kobieta chciała zaciągnąć kredyt w kwocie 10 tys. z, aby opłacić kuriera od nieznajomego jej mężczyzny. Czujność pracownika banku nie doprowadziła do utraty pieniędzy przez 71-latkę - relacjonuje asp. Monika Karasińska z KPP w Lipsku.

Policjanci apelują o rozsądne zawieranie znajomości internetowych. - Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko nasza czujność, ostrożność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą przestępstwa - przestrzega asp. Karasińska.

kat

 

 

Tags