„Pałac sprawiedliwości” bez prokuratury

30 maja 2011
Nie powinniśmy mieć raczej złudzeń, że na Obozisku powstanie "pałac sprawiedliwości" w pierwotnie planowanej wersji. Stanowisko resortu jest jasne - nie ma pieniędzy na budowę obiektu dla radomskich prokuratur. Będą musiały zadowolić się wyremontowanym budynkiem po Sądzie Rejonowym przy ul. Struga.


Ten projekt trzeba zmienić
Przypomnijmy: siedziba dla sądu rejonowego i dwóch prokuratur: Radom-Wschód i Radom-Zachód miała być budowana przy ul. Warszawskiej na skraju parku na Obozisku. W marcu br. prokurator okręgowy w Radomiu Krzysztof Oleś informował , że  Porozumienie finansowe w tej sprawie zostało podpisane i zaakceptowane przez Prokuraturę Generalną i nie ma przeszkód by budowa ruszyła. Jednak niewiele później pojawiły się niepokojące sygnały, że Prokuratura Apelacyjna w Lublinie, w gestii której znajdują się radomskie prokuratury, nie ma pieniędzy na inwestycje w naszym mieście. I wtedy problem - wydawało się został rozwiązany: minister sprawiedliwości zobowiązał lubelską prokuraturę do - jak napisał w liście do interweniującego w tej sprawie posła Radosława Witkowskiego (PO): "wskazania źródła z którego zostanie sfinansowane rozpoczęcie inwestycji w Radomiu w ramach środków będących w dyspozycji apelacji lubelskiej. Środki te zostały wskazane w ramach oszczędności przy realizacji zadania „Budowa budynku Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Radzyniu Podlaskim”.

A jednak stało się najgorsze - pieniędzy na budowę nowych siedzib dla Prokuratur Rejonowych: Radom-Wschód i Radom-Zachód nie ma. Potwierdza to w liście do posłów Ewy Kopacz i Radosław Witkowskiego szef gabinetu ministra sprawiedliwości Marcin Giedrojć. Pisze: "23 maja br. Prokurator Generalny poinformował Ministra Sprawiedliwości, że ze względu na ograniczenia finansowe, jest zmuszony do wycofania się z wcześniejszych deklaracji o współudziale w realizacji wspólnej inwestycji w Radomiu. Powyższa deklaracja oznacza, że budynek zostanie zrealizowany wyłącznie na potrzeby sądownictwa. W tej sytuacji konieczna jest aktualizacja dokumentacji projektowej, która zgodnie z deklaracją inwestora może potrwać ok. 3 miesiące i spowoduje przesunięcie terminu rozpoczęcia realizacji zadania.

Jednocześnie, rozumiejąc trudną sytuację prokuratur radomskich, Minister Sprawiedliwości zaproponował Prokuratorowi Generalnemu przekazanie po zakończeniu inwestycji budynku Sądu usytuowanego przy ul Struga 63 na potrzeby prokuratury. Prokurator Generalny propozycję przyjął".

(bdb)