Pamiętnik siostry Jacka Malczewskiego w kolekcji muzeum. Są w nim rysunki i wiersze artysty

29 marca 2021

Pamiętnik Bronisławy Malczewskiej – siostry malarza trafił do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zakupiony został na aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Artessia za 32 tys. 200 zł. Pieniądze na ten cel przeznaczył samorząd województwa mazowieckiego.

 

Fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego

 

- W pamiętniku znajduje się siedem rysunków oraz kilkanaście wierszy samego Jacka Malczewskiego, a także fragmenty utworów i cytaty z poezji m.in. Lucjana Rydla, Marii Konopnickiej, czy Adama Asnyka. Na ostatniej stronie, a właściwie na odwrocie okładki jest wpis samego Jacka Malczewskiego potwierdzający oryginalność pamiętnika i jego treści. Wpis pochodzi z 7 października 1924 roku – opowiadała Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki dawnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Łącznie pamiętnik zawiera 85 kart, na których poza wymienionymi, znajdziemy także wpisy tuszem i ołówkiem, oraz tzw. zielniki, czyli zasuszone rośliny, bądź kwiaty. – Pamiętnik będzie dostępny dla naszych zwiedzających po opracowaniu naukowym. Znajdują się w nim bowiem treści m.in. w języku francuskim, a zależy nam, aby jak najbardziej przybliżyć to, co opisywała Bronisława Malczewska i Jacek Malczewski – mówił dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

Pamiętnik obejmuje okres od około 1876 roku aż po 1929 – rok śmierci artysty, a także jego siostry Bronisławy. Ma twardą oprawę z tłoczoną skórą, a jego wymiary to 26x21,5 cm.

Bronisława Malczewska (1852-1929) – była starszą siostrą Jacka Malczewskiego. Niezwykle cicha, pracowita, skromna i pobożna kobieta, która swoje życie poświęciła modlitwie i troskliwej opiece nad bliskimi z rodziny. To właśnie ona opiekowała się matką w ostatnich latach jej życia (Maria Malczewska zmarła wiosną 1898 roku). Rodzeństwo Malczewskich - poza Bronisławą i Jackiem była jeszcze najmłodsza Helena - było bardzo zżyte ze sobą i kochające się.

kat, bdb

 

Tags