„Panaceum” dla niepełnosprawnych

1 lutego 2008
„Panaceum” to pierwsza socjalna spółdzielnia osób niepełnosprawnych, która powstała w regionie radomskim. Mogą należeć do niej osoby, które są zagrożone tzw. wykluczeniem społecznym. Niepełnosprawni mogą zakładać spółdzielnie

Obecnie spółdzielnię tworzy osiem osób. Grupa założycielska zorganizowała się przy stowarzyszeniu „Ozon”.

- Działalność rozpocznie się na dobre, gdy znajdziemy lokal, bo teraz są z tym spore problemy. Koszty wynajęcia są duże, ale nie poddajemy się i mamy nadzieję, że wkrótce znajdzie się odpowiednie miejsce - wyjaśnia prezes spółdzielni „Panaceum” Zbigniew Sandomierski.

Zdaniem prezesa, pieniądze potrzebne na działalność spółdzielnia ma szanse pozyskać z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Specyfiką spółdzielni będzie zielarstwo oraz usługi internetowe. W praktyce będzie to przygotowanie surowców zielarskich do zbytu. W przyszłości chcielibyśmy zająć się również uprawami – tłumaczy Sandomierski. Uważa, że to dobry pomysł, który się sprawdzi. - Wzrasta zainteresowanie zdrowym stylem życia, ludzie chętnie kupują zioła, jest na nie zapotrzebowanie – podkreśla.

Osoby zainteresowane uzyskaniem informacji o spółdzielni mogą zgłaszać się do stowarzyszenia „Ozon” przy ul. Chrobrego 46. - Tam też dowiedzą się, jak zakładać taką spółdzielnię i jak pokonywać ogrom biurokratycznych barier. Bo te są czasem większe od architektonicznych, a urzędnicy mają mniejszą wiedzę na temat obowiązujących w tych kwestiach przepisów, niż my sami - twierdzi Z. Sandomierski.