Park Kulturowy Stary Radom jak Biskupin? Wiadomo, jak ma wyglądać

4 listopada 2021

Projekt Parku Kulturowego Stary Radom ma długą historię, ale dopiero teraz – zapewnia prezydent Radosław Witkowski – jest szansa na jego realizację. Władze miasta przedstawiły dzisiaj koncepcję zagospodarowania obszaru, na którym ma powstać.

 

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

- W projekcie budżetu na rok 2022, który lada dzień skieruję do Biura Rady Miejskiej, jest 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowej - mówi prezydent Witkowski. Zastrzega jednak, że prace nad nią nie rozpoczną się "zaraz po uchwaleniu budżetu". - Najpierw przeprowadzimy konsultacje społeczne - zapowiada Witkowski. I ma nadzieję, że finansowanie projektu zapewnią pieniądze europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. - Potwierdzam, bo o tym już mówiło się w przestrzeni publicznej, że to będzie to taki drugi Biskupin - zaznacza prezydent. Jak dodaje, park ma mieć charakter rekreacyjny, a zarazem edukacyjny. Mają go także charakteryzować własne, odrębne od innych wyróżniki.

Początek na grodzisku Piotrówka

Koncepcja obejmuje tereny należące do miasta. Zakłada m.in. zagospodarowanie grodziska Piotrówka. - Planujemy uporządkowanie zieleni, rewitalizację samego wzgórza, budowę ekspozytora i stanowiska do obserwacji, które pokażą wizualizację grodu, budowę ciągów komunikacyjnych i ścieżki edukacyjnej, rozmieszczenie plansz pokazujących fazy rozwoju grodu i rekonstrukcję cennych znalezisk, w tym studni z IX wieku oraz chaty i dębowej drogi. Planowana jest też rekonstrukcja części osady podgrodowej, w tym budynków mieszkalnych i obiektów gospodarczych. Byłoby to miejsce dające możliwość prezentowania m.in. średniowiecznego rzemiosła - opisuje wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Przy ul. Św. Floriana planowana jest budowa zaplecza, w tym miejsca organizacji lekcji muzealnych. Mógłby też powstać np. sklep z pamiątkami czy punkty gastronomiczne. Proponowana jest również budowa w tym miejscu wieży widokowej oraz naturalistycznego placu zabaw.

Tam, gdzie były ogródki, będzie "średniowieczny sad"

Kolejny obszar wchodzący w skład Parku Kulturowego Stary Radom to teren położony między istniejącym bulwarem a Mleczną. - W tym miejscu znajdowały się ogródki działkowe. Chcemy, by powstał tu „średniowieczny sad”. Prace ogrodowe mogłyby wykonywać dzieci, młodzież oraz podopieczni organizacji pozarządowych. Dodatkowo ma powstać ogród rekreacyjny, łąka kwietna czy teren wypoczynkowy. Z kolei na terenie, który biegnie od ulicy Dębowej w kierunku północno-zachodnim, czyli tam gdzie dziś mamy starodrzew chińskich topól, planujemy stworzenie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej i punktu widokowego oraz placu zabaw dla młodzieży - zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Koncepcja obejmuje także umieszczenie na terenie Parku Kulturowego Stary Radom wielu elementów małej architektury takich jak: pomosty, ławki, leżaki, altany, wiaty, rzeźby nawiązujące do średniowiecza. Planowane jest też stworzenie kilku łączników m.in.: Jaworowa – Dębowa, Piotrówka – Św. Floriana, Piotrówka -Bulwar - Garbarska, Stare Miasto – Św. Floriana.

bdb, kat

Tags