Paszport dla… konia na Wstępy

13 marca 2011
"Z Krakowa do Litwy droga królewska szła na Skaryszów. Posłańcy przeto panujących, mimo dawniejsze przywileje, konie ustawicznie ztąd zabieralii pędzili" - pisał w Pamiętniku Religijno-Moralnym ks. J. Gacki.  Słynne z końskiego jarmarku miasteczko zaprasza jutro (14 bm.), jak w każdy pierwszy poniedziałek wielkiego postu, na dwudniową imprezę.


Stoi? Stoi! W latach ubiegłych pierwsze przybicie dłoni, symbolizujące dogadaną umowę podczas Wstępów miało miejsce w poniedziałek zanim wstał dzień. - I tak tez będzie w tym roku. Spodziewamy się, że odwiedzi nas około 15 tysięcy ludzi, zobaczymy około 1000 koni - cieszy się i zaprasza burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga.

Od setek lat w Skaryszewie handluje się końmi. Ich właściciele przybywają do tej podradomskiej miejscowości z całej Polski. Handel odbywa się na uliczkach miasteczka. Co ciekawe, na teren Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego wpuszczane będą tylko i wyłącznie konie z aktualnym paszportem! - Te będą sprawdzane przy wjeździe, na rogatkach miasta. Teraz każde zwierze ma swój dowód, dokument tożsamości. Konie mają swoje paszporty, wjazd na teren Wstępów kosztuje 15 zł za jednego konika - wyjaśnia burmistrz.

Wstępy znane są w Europie, a Skaryszew jest dumny z tradycji i pieczołowicie dba o swój jarmark. - My żartujemy, że nawet gdybyśmy nie pomagali w organizacji, to i tak do Skaryszewa przyjadą miłośnicy zwierząt, rolnicy. To jest tradycja, już od prawie 400 lat Skaryszew jest sławny z tego - dumnie zaznacza Ireneusz Kumięga.

Prócz historycznego już handlu końmi Wstępom towarzyszy szereg imprez. Na licznych straganach w tzw. Alei Twórców Ludowych handlujący będą oferować wyroby z drewna, wikliny i rękodzieło ludowe. To oczywiście nie wszystkie atrakcje, nie zabraknie imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i tradycje regionu. Szczegółowy plan i informacje znajdują się pod tym adresem .

Skaryszewskie Wstępy, to przede wszystkim jednak handel końmi. Do miasteczka przyjadą tysiące hodowców, kupców i sprzedawców. Konie by trafić na jarmark, będą niejednokrotnie transportowane z odległych rejonów kraju, a także całej Europy. Organizator zobowiązuje właścicieli koni do należytego obchodzenia się ze zwierzętami. Przypomina o ustawie z 1997r., która ostrzega: "Kto znęca się nad zwierzętami (...) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Jeśli więc zobaczymy osobę, która w nieodpowiedni sposób traktuje piękne konie, powinniśmy powiadomić policję.

Organizatorzy przygotowali specjalne rampy wyładowcze w kilku miejscach Skaryszewa. - Ludzie są ludźmi. Na szczęście większość z nas konia traktuje jak domownika a tymi, którzy traktują to piękne zwierzę jak przedmiot zajmą się odpowiednie służby. Prosimy: Jeśli ktoś zobaczy niewłaściwe obchodzenie się z końmi, niech natychmiast zgłosi to policji lub lekarzom weterynarii, bądź naszym służbom obecnym na terenie wstępów - apeluje burmistrz.

(raa)