Pięć mitów na temat pożyczek parabankowych

27 lipca 2021

Pomimo że firmy pożyczkowe działają na polskim rynku od lat, wciąż można spotkać się z różnymi nie do końca prawdziwymi informacjami na ich temat. Tzw. mity sprawiają, iż część potencjalnych klientów zupełnie niepotrzebnie rezygnuje z ich usług. Jest to o tyle istotne, iż oferta czołowych firm pożyczkowych jest dużo atrakcyjniejsza niż jeszcze kilka lat temu i coraz częściej stanowi ciekawą alternatywę dla bankowego kredytu.

 

 

W poniższym tekście wspólnie z ekspertem hapipożyczki firmy oferującej m.in. pożyczki ratalne spróbujemy rozwiać najczęściej spotykane mity związane z branżą pożyczkową. Zapraszamy do lektury.

Mit numer 1
Firmy pożyczkowe działają poza jakimkolwiek nadzorem, a więc niezgodnie z prawem.

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Prawda jest taka: pomimo że firmy pożyczkowe nie podlegają bezpośrednio pod Komisję Nadzoru Finansowego ich działalność regulują stosowne ustawy. Pierwszą jest Ustawa o Kredycie Konsumenckim, drugą ustawa antylichwiarska z 2015 roku, której celem było zabezpieczenie klientów przed horrendalnymi kosztami pożyczek, z czym niestety można było się spotkać przed wejściem ustawy w życie. Ponadto wszystkie firmy pożyczkowe, chcąc prowadzić działalność muszą figurować w rejestrze instytucji pożyczkowych i spełnić wymogi formalne. https://rpkip.knf.gov.pl/index.html?type=RIP

Pierwszym jest konieczność bycia spółką z o.o. lub akcyjną. Drugim obowiązek wykazania kapitału zakładowego w wysokości min. 200 tys. zł. Istnienie dowolnej spółki możemy sprawdzić na stronie KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html

Mit numer 2
Firmy pożyczkowe ukrywają prawdziwe koszty związane z pożyczką.

To również nieprawda, gdyż od kiedy objęła je Ustawa o Kredycie Konsumenckim, w której określono tzw. RRSO, klient otrzymuje jasną informację o kosztach towarzyszących pożyczce. Oczywiście dla pewności warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów pożyczek i samemu sprawdzić, ile przyjdzie nam zwrócić. Jak podkreśla ekspert hapipożyczki ukrywanie kosztów nie leży w interesie firmy pożyczkowej. Mało tego, działa na jej niekorzyść, gdyż zawiedzeni klienci to najgorsza forma reklamy dla działalności firmy. Celem każdej firmy jest to, aby klient, który raz skorzystał z np. chwilówki na raty wracał za każdym razem, gdy w jego domowym budżecie pojawią się braki.

Mit numer 3
Firmy pożyczkowe dają pożyczki każdemu

To mit, który trudno uzasadnić. Firmy pożyczkowe są nastawione na zysk. Udzielając pożyczek każdemu bez wyjątku z pewnością popadłyby w tarapaty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której bank przyznaje kredyt każdemu kto złoży wniosek? To, że pożyczka pozabankowa jest dostępna nieco łatwiej niż kredyt, nie oznacza w żadnym razie, że jest dla każdego. Nie możemy też wrzucać oferty wszystkich firm do jednego worka. Wiele zależy m.in. od kwoty pożyczki. Jeśli ubiegamy się o 3000 zł wymogi stawiane przed klientem siłą rzeczy mogą być inne niż w przypadku pożyczki ratalnej w wysokości 15 000-20 000 zł.

Mit numer 4
Firmy pożyczkowe nie sprawdzają baz dłużników

To mit po części związany z poprzednim punktem. Weryfikacja klienta coraz częściej staje się standardem. Firmy pożyczkowe coraz chętniej współpracują z czołowymi bazami jak Biuro Informacji Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Długów. Kilka lat temu powstał również podmiot o nazwie CreditCheck https://www.credit-check.pl/, które zadaniem jest wzajemna wymiana danych o pożyczkobiorcach.

Mit numer 5
Pożyczki udzielane są przez Internet są niebezpieczne

Korzystanie z Internetu wymaga ostrożności i podstawowej wiedzy bez względu na to, czy ubiegamy się o pożyczkę, czy korzystamy z niego dla rozrywki. Jedno jest pewne, firmy pożyczkowe, które widnieją w wymienionych wcześniej rejestrach dokładają wszelkich starań, aby proces ubiegania się o pożyczkę był bezpieczny. Ekspert hapipozyczki zwraca uwagę na 3 kluczowe kwestie:

1. Po pierwsze korzystajmy z oferty sprawdzonych firm. Prawda jest taka, iż odwiedzając dowolny ranking pożyczek pozabankowych trafimy na ofertę sprawdzonych i znanych od lat firm.

2. Jeśli natrafimy na stronę internetową firmy, której nie znaliśmy wcześniej, sprawdźmy, czy figuruje ona w we wcześniej wymienionych rejestrach.

3. Tradycyjnie jak podczas każdej aktywności w internecie zwracajmy uwagę, czy strona korzysta z tzw. certyfikatu SSL, który oznacza, iż dane przesyłane przez daną stronę są szyfrowane. Jeśli przed adresem strony www widnieje znaczek kłódki oznacza to, iż SSL jest wdrożony.

Podsumowanie

Jak widać na przykładzie zaledwie pięciu mitów, niewiedza i opieranie się na niesprawdzonych opiniach mogą wprowadzać niejednokrotnie w błąd. Tracą na tym zarówno firmy pożyczkowe, jak i ich niedoszli klienci.

Ekspert hapipożyczki podkreśla jedno. Działalność firm pożyczkowych nastawiona jest na lata. Nie mogą one sobie pozwolić na jakiekolwiek wpadki wizerunkowe, które mogłyby uderzyć w całą branżę. O ile korzystamy z oferty uznanych firm, możemy być spokojni zarówno o warunki udzielania pożyczek, jak i nasze dane podawane podczas składania wniosku.

 

Artykuł powstał przy współpracy marki hapipożyczki

https://stock.adobe.com/images/roommates-checking-bank-mails-on-line/157680311?prev_url=detail

 

 

 

Tags