Piękny projekt dla hospicjum
Dziś stowarzyszenie pokazało wizualizację centrum dziennikarzom. Projekt rzeczywiście robi wrażenie i może zachwycić ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i funkcjonalnością. Autorami są młodzi - co dobitnie podkreśla dr Panek Lenartowicz - architekci z radomskiej firmy Ryzalit.
Gmach będzie miał dwa piętra i jedną kondygnację w podziemiu. Na najniższej znajdzie się kuchnia z zapleczem, magazyny, w tym sprzętu rehabilitacyjnego, oraz parking. Na wyżej ulokowano część informacyjno-usługową z lokalami użytkowymi i ogólnie dostępną, gdzie m.in. przewidziano pomieszczenia dla wolontariuszy. Na tym poziomie urządzone zostaną sale rehabilitacyjne wraz z basenem, zaś na dziedzińcu powstanie "ogród życia". Na pierwszym pietrze projektanci przewidzieli pomieszczenia dla administracji oraz sale konferencyną, na drugim będzie hospicjum stacjonarne dla dzieci i dorosłych, gabinety lekarskie i kaplica. Ostatnia kondygnacja została zarezerwowana na pobyt dzienny osób z chorobą Altzheimera, pokoi gościnnych oraz gabinetów psychologów i logopedów. Tu także znajdzie się restauracja.
- To centrum, to nasze wielkie marzenie i ono powoli zaczyna się ziszczać - cieszy się Jadwiga Panek-Lenartowicz. Budowa hospicjum pozwoli lepiej sprawować opiekę nad chorymi będącymi często w stanie terminalnym. A w Radomiu nie ma żadnej tego rodzaju stacjonarnej placówki, wolontariusze opiekują się pacjentami w domach. Pod skrzydłami Hospicjum o. Pio jest w tej chwili 80 osób, w tym 25 dzieci - pięcioro bardzo ciężko chorych.
Centrum ma kosztować ok. 35 mln zł. Czy znajdą się na to pieniądze? - Do końca roku chcemy przygotować wnioski o fundusze z Unii w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i to w obu kategoriach - projektach kluczowych i w konkursie. Jesteśmy w trakcie rozmów z potencjalnymi sponsorami, pewną furtkę daje nam znowelizowana ustawa o organizacjach pożytku publicznego, która pozwala na bliższą współpracę tych organizacji z biznesem. Radomscy Rycerze Kolumba już zadeklarowali swą pomoc - wylicza dr Panek-Lenartowicz. Dodaje, że hospicjum liczy także na wsparcie firm medycznych i farmaceutycznych, które udostępniają takim placówkom wyposażenie nieodpłatnie lub z dużą ulgą.
Hospicjum będzie budowane przy ul. Józefowskiej, działkę miasto sprzedało stowarzyszeniu za jeden procent jej wartości.
Bożena Dobrzyńska