• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Pierwsza wystawa w kamienicy Deskurów. W piątek wernisaż „Portretów i metafor życia”.

7 czerwca 2021

Fangor, Nowosielski, Dwurnik – dzieła m.in. tych artystów zobaczymy na pierwszej wystawie w zrewitalizowanej kamienicy Deskurów. Ekspozycję „Portrety i metafory życia” przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego, w zbiorach którego znajdują się prace współczesnych artystów. Prezydent Radomia wyraża nadzieję, że wydarzenie da początek kolejnym, kulturalnym projektom.

 

Autorem scenariusza jest Mieczysław Szewczuk

 

Faktycznym autorem scenariusza jest Mieczysław Szewczuk, wieloletni były pracownik i kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej, które było oddziałem "Malczewskiego". Ekspozycja została zorganizowana z okazji 30. rocznicy utworzenia tej placówki. Szewczuk latami gromadził obrazy najwybitniejszych polskich powojennych twórców. - Muzeum powstało w maju 1991 roku. Zostało stworzone przez pokolenie Solidarności. W odpowiedzi na nasz apel artyści przekazali ponad 2,5 tysiąca darów. Ta liczba dzieł to był cud - wspomina Mieczysław Szewczuk.

Wystawa zorganizowana została na najniższym poziomie kamienicy. Znajdzie się na niej 70 dzieł, w tym. m.in. Wojciecha Fangora, Edwarda Dwurnika, Zdzisława Nowosielskiego.  - Wystawa stawia w centrum człowieka, będzie na niej można zobaczyć wiele portretów, autoportretów. Będziemy mieli do czynienia ze sztuką figuratywną - podkreśla Magdalena Kołtunowicz, która współpracowała z Szewczukiem przy tworzeniu ekspozycji.

- Radom jako miasto ma w sobie gen niepokorności, buntu, który powoduje, że tak a nie inaczej jesteśmy postrzegani. Sztuka współczesna, awangardowa też taki gen w sobie zawiera. Zachęcam do zwrócenia uwago na wątek związany z Radomskiem Czerwcem - zaznacza zastępca dyrektora "Malczewskiego" Adam Duszyk. Magdalena Kołtunowicz poleca przyjrzenie się dwóm pracom: Edwarda Dwurnika "Radom, czerwiec ’76" z cyklu "Podróże autostopem" i rzeźbie Jerzego Beresia "Wahadło", która powstała bezpośrednio po wydarzeniach w 1976 roku.

Zdaniem prezydenta Radosława Witkowskiego, otwarcie wystawy to bardzo ważny moment, ponieważ  w zrewitalizowanej kamienicy rozpoczyna się działalność kulturalna. - A to jest jeden z niezbędnych warunków, by przywrócić radomianom Miasto Kazimierzowskie - twierdzi prezydent. jednocześnie podkreśla współpracę z Samorządem Województwa Mazowieckiego, "bez której nie byłoby odnowionej kamienicy i dalszych planów na jej zagospodarowanie".

Radosław Witkowski dziękował też Mieczysławowi Szewczukowi za stworzenie w Radomiu bogatej kolekcji sztuki. - To dzięki jego wieloletniej pracy możemy dziś pokazać, jak ważnym miejscem może być Kamienica Deskurów, a przede wszystkim, jak ważne dzieła  mamy w Radomiu i czym możemy się szczycić – podkreśla prezydent Witkowski.

Wiceprezydent Mateusz Tyczyński uważa, że wspólnie z Muzeum im. Jacka Malczewskiego udało się stworzyć kulturalną perełkę. - Liczę na sukces tej wystawy i mam nadzieję, że kolejne nasze wspólne przedsięwzięcia także będą się cieszyły powodzeniem. To jednak dopiero pierwszy krok. W najbliższych tygodniach kolejne przestrzenie kamienicy Deskurów, w tym m.in. te przeznaczone dla organizacji pozarządowych, zaczną tętnić życiem – mówi Mateusz Tyczyński.

Wernisaż wystawy „Portrety i metafory życia” odbędzie się w piątek, 11 czerwca, o godz. 18. Zainteresowani udziałem w wernisażu proszeni są o dokonywanie zapisów pod nr tel. 48 36 256 94. Ekspozycję będzie można zwiedzać bezpłatnie.

bdb

Tags