Po nocnych opadach śniegu. Drogi w powiecie radomskim przejezdne, ale warunki trudne

24 listopada 2022

Na wielu drogach na terenie powiatu radomskiego może zalegać błoto pośniegowe lub miejscami występować śliskość nawierzchni. To sytuacja po nocnych opadach śniegu – informuje Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Radomiu. Pługopiaskarki pracowały już od godz.1 w nocy.

 

fot. PZD w Radomiu


Pługopiaskarki z dwóch firm, obsługujących teren powiatu, wyjechały na swoje trasy już od godz. 1 w nocy, aby usunąć śnieg zalegający na jezdniach i posypać ich newralgiczne miejsca. Swoją pracę zakończyły przed godz. 6 rano.

-  Odśnieżanie dotyczy tylko i wyłącznie dróg powiatowych, a nie gminnych (lokalnych) czy wojewódzkich (z oznaczeniami trzycyfrowym, np. 737 czy 744). W pierwszej kolejności odśnieżane są odcinki dróg powiatowych, przebiegające przez miasta, jak Pionki, Iłża czy Skaryszew, a także najważniejsze ciągi komunikacyjne. W ostatniej kolejności śnieg jest usuwany z chodników i ścieżek rowerowych - przypomina Marcin Genca, rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu. Jak zaznacza, opady śniegu mają trwać przez cały czwartek, dlatego drogi powiatowe mają być sukcesywnie odśnieżane. - Trzeba również brać pod uwagę fakt, że odśnieżanie w trakcie opadów mija się z celem, dlatego przy takiej pogodzie, jaką dziś mamy, priorytetem jest zapewnienie przejezdności oraz usuwanie śliskości nawierzchni w określonych miejscach, jak zakręty, skrzyżowania, przystanki autobusowe, podjazdy i wzniesienia - podkreśla rzecznik.

Za zimowe utrzymanie dróg powiatowych odpowiadają dwie firmy. - Każda posiada odpowiedni park sprzętowy, czyli m.in. po 2 równiarki, 1 pług wirnikowy, 2 ładowarki ciężkie typu fadroma, 5 pługów z napędem na dwie osie oraz 5 pługopiaskarek o ładowności 8 ton. Obaj wykonawcy mają też określony czas na wyjazd sprzętu, który wynosi 60 minut - wyjaśnia Marcin Genca.

kat, bdb.

Tags