Reklama
Reklama
Reklama

Pod strzechą i nie tylko

28 listopada 2006

"Pod strzechą, gontem i dachówką, chłopskie domy w Polsce" - taki tytuł nosi najnowsza wystawa  w Muzeum Wsi Radomskiej. Powinna nas tam zaprowadzić zwykła, ludzka ciekawość.

Jesteśmy ciekawi jak inni mieszkają  Tak zresztą - ciekawością inspirowali się twórcy ekspozycji urządzonej w domu ludowym radomskiego skansenu. - Kierowała nami ciekawość, bo przecież zawsze nas interesuje jak ludzie mieszkają i jak mieszkali kiedyś - podkreśla komisarz wystawy Andrzej Żytnicki. - Interesujące jest również porównanie chałup z różnych regionów kraju.Strzechy, gonty i dranice

Toteż na wystawie zaprezentowano fotografie chałup z wielu regionów Polski - Sądeczyzny, Beskidu Śląskiego, chaty Łemków z Komańczy. Zdjęciom towarzyszy dokładny opis. Ponieważ główną cechą naszego budownictwa - jak można przeczytać w informatorze o ekspozycji - jest przystosowanie do regionalnych warunków przyrodniczych i klimatycznych, niezwykle ważny jest kąt nachylenia połaci dachowych i wielkość nadwieszenia okapu, a także materiał stosowany na pokrycie dachu. Np. w górach nie uprawiano żyta i stosowano tam gonty lub dranice.

Wystawa będzie czynna do stycznia 2007 r. 

Reklama