Policjanci zapraszają kobiety na badania

Podobny prezent swoim pracownicom sprawiła Komenda Wojewódzka Policji, która zaprosiła na spotkanie z przedstawicielkami Centru Onkologii z Warszawy. Tematem prelekcji były najczęstsze choroby nowotworowe u pań: rak piersi i szyjki macicy.
- Świadomość związana z tymi chorobami jest nadal bardzo niska. Dzieje się tak pomimo wielu tego rodzaju akcji, wysyłania imiennych zaproszeń na badania. Kobiety nie traktują poważnie swojego zdrowia, nie potrafią o siebie zadbać - uważa Dagmara Mąkwa z Centrum Onkologii - Instytutu Marii Curie Skłodowskiej w Warszawie. Tymczasem - jak przekonuje - nie każdy nowotwór oznacza wyrok, bo jego wczesne wykrycie daje nawet 100-procentową gwarancje na leczenie i jak najmniejsze okaleczenie. - Nie można badań odkładać na później. Nie lekceważmy zaproszeń, korzystajmy z mobilnych punktów badań - apeluje.
Magdalena Siczek-Zalewska i Aleksandra Banaszczyk z zespołu prasowego KWP zapewniają, że profilaktyka zdrowotna jest dla nich bardzo ważna. - Wiele kobiet sądzi, że jeśli czuje się dobrze, to problem ich nie dotyczy. A później dochodzi do tragedii - mówią. Dodają, że chodzą regularnie do lekarza. Dorota Pater z wydziału prewencji mazowieckiej policji podkreśla: - Takie prezentacje jak ta dzisiejsza - na temat raka piersi i szyjki macicy niosą wiele dobrego. Pokazują nam, jak wielu śmierci można uniknąć - twierdzi.
Rzecznik KWP Tadeusz Kaczmarek przyznaje, że dziś policjanci nietypowo świętują Dzień Kobiet. - Funkcjonariusze na całym Mazowszu rozdają paniom ulotki i zapraszają na badania cytologiczne i mammograficzne. Wynika to z troski o zdrowie kobiet i z szacunku do nich - przekonuje.
Współpraca KWP w Radomiu z Centrum Onkologii zaowocuje pod koniec wizytą mammobusa, który zaparkuje pod komendą przy ul. Listopada, gdzie będzie można wykonać profilaktyczne badania.
(bdb)