Policzyli bezdomnych. W Radomiu jest ich 300
Aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, służby i instytucje biorące udział w przedsięwzięciu przeprowadziły badanie w tym samym czasie, czyli w środę 21 stycznia w godz. od 18 do 20.
- Policzone zostały osoby przebywające w zarówno w placówkach pomocowych, jak i w tzw. miejscach niemieszkalnych. W Radomiu udało się dotrzeć do 287 bezdomnych (239 mężczyzn, 41 kobiet oraz siedmioro dzieci). W placówkach działających nw Radomiu przebywało wówczas 98 osób ( 9 mężczyzn, 22 kobiety i siedmioro dzieci), w miejscach czasowego pobytu, czyli w szpitalach, areszcie śledczym oraz zakładach opiekuńczo–leczniczych – 156. Streetworkerki, straż miejska oraz policja dotarły także do osób przebywających m.in. w pustostanach, ogródkach działkowych czy na klatkach schodowych. Przebywały tam 33 osoby (28 mężczyzn oraz 5 kobiet) - podaje rzeczniczka MOPS w Radomiu Justyna Piątek.
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych jest przeprowadzane co dwalata w miesiącach zimowych. W 2013 roku w Radomiu zliczono 74 osoby; wtedy nie były brane jednak pod uwagę osoby przebywające w szpitalach, areszcie śledczym oraz zakładach opiekuńczo–leczniczych.
- Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, określenie liczby osób bezdomnych jest wstępem do dalszych działań, mających na celu ograniczenie negatywnych skutków bezdomności. Informacja o liczbie osób bezdomnych przebywających na terenie danej gminy może być podstawą do podejmowania konkretnych decyzji, np. o wybudowaniu noclegowni, czy domu dla osób bezdomnych, a także prowadzenia odpowiedniej polityki mieszkaniowej. Informacja taka może dać także podstawę do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych - tłumaczy rzeczniczka.
(kat)
Fot. MOPS