Politechnika z szóstym prawem

24 czerwca 2010
- Okręt dopłynął do portu "politechnika". Staliśmy się pełnoprawną uczelnią o takim statusie - rektor Politechniki Radomskiej prof. Mirosław Luft nie ukrywa zadowolenia. Wszystko dzięki szóstemu prawu doktoryzowana, jaki otrzymała szkoła.Prof. Szychta i prof. Luft nie ukrywają zadowolenia

Uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych uzyskał w dyscyplinie elektrotechnika wydział transportu i elektrotechniki. - Szczycimy się ponad 40-letnią tradycją kształcenia inżynierów transportu i elektryków. Rozwój wydziału był jednym z istotnych argumentów w staraniach o status samodzielnej akademickiej uczelni - Wyższej Szkoły Inżynierskiej, a następnie przekształceniu jej w politechnikę - przypomina dziekan wydziału prof. Elżbieta Szychta.

Prof. Luft dodaje, że decyzja Centralnej Komisji d.s. Stopni i Tytułów Naukowych daje Politechnice stabilizację. - Nie grozi nam zejście na niższe piętro akademii - wyjaśnia rektor. Podkreśla również, że PR jest jedną z czterech uczelni w Polsce  wraz z Politechniką Warszawską. Krakowską i Poznańską, gdzie rady naukowe posiadają uprawnienia do doktoryzowania na kierunku transport. - Teraz doszła elektrotechnika. To elitarne grono, a więc nasz sukces jest naprawdę wielki - zapewnia prof. Luft.

Szóste prawo doktoryzowania otwiera także Politechnice Radomskiej drzwi do przekształcenia się w uniwersytet techniczno-humanistyczny. - Jeśli ktoś jeszcze wątpi, że dążymy do tego, to powinien się tych złudzeń pozbyć - uważa rektor PR. Teraz zamierza powołać zespół roboczy, który przygotuje wniosek (wcześniej musi go zaakceptować senat uczelni) do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przekształcenie PR w uniwersytet, następnie trafi on do komisji sejmowej, a potem w formie ustawy do laski marszałkowskiej. Ostatni etap to podpisanie jej przez prezydenta.

Prof. Luft zapowiada, że na początku nowego roku akademickiego, kiedy to Politechnika będzie obchodzić jubileusz 60-lecia, przedstawi wizję rozwoju uczelni na lata 2010 - 15. - Zgodnie z nią będziemy mieć osiem wydziałów, w tym pięć o charakterze nietechnicznym - wyjaśnia.

Bożena Dobrzyńska