Polski Ład. Zakład Usług Społecznych poinformuje o nadpłacie składki

14 stycznia 2022

64 proc. firm i instytucji w regionie zapłaciło zbyt wysokie składki, dlatego ZUS zapowiada, że mogą one odzyskać swoje pieniądze. ZUS będzie informować płatników o stanie ich rozliczeń za 2021 rok. Informacje zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). 

 

 

- Dzięki temu każdy przedsiębiorca będzie mógł dowiedzieć się, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek i jakie należności zostały z nich pokryte. Na koniec dowie się także, czy jego konto jest rozliczone na tzw. "zero", czy też występuje nadpłata lub niedopłata - zapewnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. 

Prawie 64 proc. komunikatów, które trafią do przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, poinformują o nadpłacie na koncie, a tylko 21 proc. o niedopłacie. Nie należy się jednak obawiać - list nie jest wezwaniem do zapłaty nieopłaconych składek. Każdy przedsiębiorca powinien po prostu wiedzieć, jakie jest jego saldo.

- Każdy płatnik składek, który otrzyma informację, powinien dokładnie ją przeczytać. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić otrzymane zestawienie wpłat ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez zakład zgadza się z tą, którą oni mają po swojej stronie. Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności - wyjaśnia Olewiński.

Więcej informacji na temat ewentualnej niedopłaty można uzyskać od doradców ds. ulg i umorzeń. Przedstawią oni najkorzystniejsze warunki spłaty większego zadłużenia. Doradca pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Można skontaktować się z nimi telefonicznie lub umówić się na e-wizytę. Z kolei w razie większej nadpłaty można wystąpić z wnioskiem do ZUS o jej zwrot (wniosek RZS -P).

Jeśli płatnik skorygował deklaracje rozliczeniowe albo opłacił składki po 31 grudnia 2021 r., to nie są one uwzględnione w tej informacji. Dlatego w razie wątpliwości, można sprawdzić aktualny stan rozliczeń konta na PUE ZUS w „Panelu płatnika”, w zakładce „Salda bieżące”.

Przekazanie przedsiębiorcom informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki wprowadzeniu e-składki. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki wpłacane są na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) jednym zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłaty na pokrycie składek na ubezpieczenia i fundusze, a następnie rozlicza je począwszy od najstarszej należności. Zmiana ta spowodowała, że zamiast trzech lub czterech wpłat do ZUS wpływa tylko jedna łączna wpłata.

kat

 

Tags