Pomoc w kolorze niebieskim

19 listopada 2006

Jesteś, albo czyjesz się ofiarą przestęsptwa? Nie wiesz jak rozwiązać ten problem? A może fachowej pomocy potrzebuje ktoś z twoich bliskich lub znajomych? Nie wie dokąd póść, z kim porozmawiać? Powinien skorzystać z propozycji oferowanych w ramach "Niebieskiego tygodnia".

Ośodek daje schronienie kobietom i dzieciom 



Kampanię społeczną pod tą nazwą organizują od poniedziałku do następnej niedzieli: komendy policji - miejska i wojewódzka, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy radomskiej Carita oraz MOPS.

Jest coraz wiecej miejsc, gdzie można szukać pomocy - zapewnia Dorota Kosman. Zdaniem szefowej caritasowskiej placówki Doroty Kosman wprawdzie jest coraz więcej miejsc, gdzie poszkodowani mogą szukać pomocy, ale każda taka akcja sprawia, że ludzie nie obawiają się mówić swoich problemach. - W ciągu 6 miesięcy działalności zgłosiło się do nas 250 osób - mówi Kosman.- Jak na placówkę, która dopiero zdobywa zaufanie, to bardzo dużo. Działają u nas grupy wsparcia, także o takim charakterze, których nie ma gdzie indziej, odbywa się terapia dorosłych i dzieci.

Od kilku lat specjalistyczną pomoc ofiarom przemocy domowej niesie Ośrodek Interwencji Kryzysowej. W tej chwili w placówce schronienie znalazło 20 osób - 7 kobiet i 13 dzieci. Najczęściej musieli uciekać z domu, gdzie pozostał sprawca ich nieszczęść - terroryzujący rodzinę ojciec. - Mimo naszych strań nie zawsze jesteśmy w stanie spowodować, by to właśnie poszkodowani przez sprawcę przestępstwa, mogli wrócić do domu - ubolewa durektor ośrodka Włodzimierz Wolski. Bardzo świeży przykład: komornik czwartego rewiru w Radomiu nie chce wyeksmitować znęcającego się nad bliskimi mężczyzny zasłaniając się przepisami prawa, które w tym przypadku nie powinny mieć zasoowania. Taka interpretacja prawa przez komornika jest nie do przyjęcia.

W ramach "Niebieskiego Tygodnia" dyżury będą pełnić policjanci, specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Ośodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy oraz MOPS. Można zgłaszać się placówki Caritasu przy ul. Kościelnej 5 lub dzwnoić pod nr 048 345 29 29. Czynny jest również całodobowy telefon zaufania „Pomóżmy sobie” w radomskiej KMP  - 048 345-26-26. W niedzielę 26 bm. pod tym samym numerem (048 345-26-26) dyżur będą pełnić  funkcjonariusze z Policyjnej Izby Dziecka.