Ponad 100 wykonawców na rynku w Warce. Zabrzmi Oratorium Kazimierz Pułaski

10 września 2021

Dzisiaj, 10 września o godz. 19.30 na wareckim rynku odbędzie się niecodzienne wydarzenie: zabrzmi Oratorium Kazimierz Pułaski skomponowane przez Włodzimierza Korcza, z udziałem ponad 100 wykonawców. Koncert został zorganizowane z okazji 700-lecia Warki.

 

Strzyżowski Chór Kameralny (fot. Materiały prasowe/Muzeum Pułaskiego w Warce

 

Premiera Oratorium odbyła się w 2019 r. w  Strzyżowie w województwie podkarpackim. Inspiracją do napisania takiego dzieła słowno-muzycznego na cześć Kazimierza Pułaskiego była 250. rocznica konfederacji barskiej. Powstało ono dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Zamówienia kompozytorskie. Zostało wykonane do tej pory tylko dwa razy: w Strzyżowie oraz w Przemyślu.

Oratorium skomponował znany i ceniony kompozytor Włodzimierz Korcz (pianista, aranżer, dyrygent, twórca wielu wspaniałych przebojów, także musicali i oratoriów). Teksty napisała Monika Partyk – poetka z Krakowa, autorka tekstów piosenek i pieśni, krytyk i teoretyk muzyczny, autorka oratoriów.

Wykonują dzieło bardzo znani soliści: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Andrzej Ferenc (lektor), Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski oraz Przemyska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Grzegorza Oliwy – pomysłodawcy dzieła, dyrygenta Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, pracownika naukowego Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Postać Kazimierza Pułaskiego – konfederata barskiego i generała brygady w armii Jerzego Waszyngtona budziła i wciąż budzi zainteresowanie pisarzy, poetów i artystów. Ze względu na wyjątkowo burzliwą biografię, pełną sławy i chwały, ale i dramaturgii – wciąż inspiruje.

Jubileusz 700-lecia Warki stał się doskonałą okazją, aby zaprezentować Oratorium w Warce – „mieście Pułaskiego”. Postać Kazimierza Pułaskiego była i wciąż jest chlubą Warki, a „pamięć o nim stała się jednym z elementów tożsamości historycznej miasta”. Zatem wieczorem warecki rynek zabrzmi niezwykłą muzyką i słowami, które przeniosą publiczność do czasów XVIII wieku i napełnią refleksją nad współczesnością.

Tags