Poparcie dla S9 już nie tylko lokalne
Na początku stycznia stowarzyszenie Kocham Radom zainicjowało akcję obywatelską, by budowę trasy S9 Radom - Rzeszów wpisać do sieci docelowych dróg ekspresowych w Polsce. W tej chwili nie ma jej w tym wykazie. - Jest to dla nas niezrozumiałe, wiele argumentów przemawia za tym, że powinna się tam znaleźć - przekonuje szef Kocham Radom Jakub Kluziński.
Akcja obywatelska to zbieranie podpisów pod petycją do ministra infrastruktury. Do tej pory udało się zebrać ponad dwa tysiące w samym Radomiu. Akcja równolegle trwa w Rzeszowie, gdzie zebrano ok. 5 tys. podpisów oraz w regionie radomskim i województwie świętokrzyskim. Poza tradycyjnym podpisem ideę budowy trasy można poprzeć droga internetową. - Otrzymaliśmy ta droga 1300 deklaracji. I choć nie maja one takiej samej mocy jak autograf na papierze, to i tak będą wzmacniały wydźwięk naszej inicjatywy - zapewnia Kluziński.
Poparcie dla akcji na terenie Radomia zgłosiły prawie wszystkie środowiska. - Od samego początku zangażował się senator Skurkiewicz, pozytywnie wypowiedział się poseł Marek Wikiński, otrzymaliśmy podpisy od posła Krzysztofa Sońty i przewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Wójcika - wylicza Kluziński.
Rada Miejska przyjęła na ostatniej sesji wniosek o wpisanie trasy S9 do sieci docelowych dróg ekspresowych, który skierowała do premiera RP. - To jest bardzo ważny sygnał, bo stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie -uważa szef Kocham Radom.
Stowarzyszenie dostało też wiadomość z Ostrowca Świętokrzyskiego, że również tam na najbliższej sesji rady miejskiej zostanie przedstawiony podobny projekt uchwały. Wolontariusze Kocham Radom deklarują, że będą namawiali inne samorządy leżące na trasie przebiegu drogi, aby również przyjmowały i kierowały podobne stanowiska.
Akcja zbierania podpisów będzie kontynuowana jeszcze w lutym. Zostaną uruchomione kolejne punkty, w których mieszkańcy będą mogli składać podpisy. Nowe miejsca to: Ekopunkt przy ul. Chałubińskiego i Cafe Paragraf przy Sienkiewicza. Będą one oznaczone charakterystycznym plakatem.
Na przełomie lutego i marca w Rzeszowie planowana jest konferencja naukowa poświęcona budowie S9. Wezmą w niej udział samorządowcy, specjaliści do spraw transportu, politycy. - Akcja z takiej lokalnej przeradza się w ogólnopolską i mamy nadzieję, że ta konferencja będzie takim mocnym sygnałem i doprowadzi do tego, o co walczymy - podkreśla Jakub Kluziński.
Katarzyna Wójtowicz