Pożegnanie ze skansenem

25 lipca 2007
Robert Rutkowski pokieruje Muzeum Wsi Radomskiej od 1 sierpnia. Dotychczasowa dyrektorka Małgorzata Jurecka odchodzi ze skansenu na własną prośbę.Niedziela palmmowa to jedna z atrakcji skansenu


Jak poinformowała nas rzeczniczka marszałka Mazowsza Marta Milewska, zarząd województwa przyjął rezygnacje Małgorzaty Jureckiej ze stanowiska dyrektora. Placówką ma kierować  jej dotychczasowy zastępca Robert Rutkowski, który zajmuje się sprawami administracyjno-organizacyjnymi.

Małgorzata  JureckaJurecka postanowiła odejść ze skansenu, któremu szefowała kilkanaście lat, w wyniku sytuacji, jaka powstała, gdy marszałek Mazowsza wszczął procedurę jej odwołania. Dyrektorki broniły organizacje i instytucje współpracujące z MWR, a radomscy radni debatowali o sprawie na nadzwyczajnej sesji, wystosowali także apel do marszałka. Na odwołanie Jureckiej musiało wyrazić jeszcze zgodę Ministerstwo Kultury, jednak kiedy resort uznał, że nie ma podstaw, by żegnała się ze skansenem, ta już sama podjęła decyzję. - Od sierpnia będę kierowała działem etnograficznym Muzeum Jacka Malczewskiego, gdzie przed laty zaczynałam pracę. Znam to środowisko i czuję się w nim bardzo dobrze - zapewniła nas Jurecka. Nie chciała komentować okoliczności odejścia z muzeum. - Jestem już tym wszystkim zmęczona - dodała tylko.