Pozostały tylko fotografie…

19 kwietnia 2012
150 z 9. tysięcy zdjęć Żydów, jakie udało się zgromadzić fundacji Shalom, można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej. Określenie, że jest to wystawa niezwykła, to naprawdę nie przesada. 

 

 

2

 

Ekspozycja nosi tytuł „I ciągle widzę ich twarze” - Fotografia Żydów polskich i powstała po tym, jak w 1994 r. Gołda Tencer, dyrektor generalny fundacji, ogłosiła apel o nadsyłanie fotografii Żydów polskich. Nadeszlo ich właśnie ponad 9 tys.

 

2012/04/180412zyd10.jpg

 

Większość przysłali Polacy (polskie rodziny, przyjaciele, sąsiedzi), a wiele także Żydzi rozsiani po całym świecie. Są tu fotografie zwykłych ludzi przedstawionych w ich codziennym życiu – uświadamiają nam jak potężna, barwna, aktywna była społeczność Żydów polskich, którzy przez wieki współtworzyli dzieje kraju i jego kulturę. Tak powstała jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich. 

 

left

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gołda Tencer napisała do radomskich organizatorów wystawy i zwiedzających list. A w nim m.in. "Jestem aktorką żydowskiego teatru. Urodziłam się po wojnie. Echo Holocaustu towarzyszyło jednak mojemu dzieciństwu. Wracało w środku nocy krzykiem ojca, który we śnie jeszcze raz widział to wszystko co musiał przeżyć w getcie warszawskim, Auschwitz, Mauthausen.

 

2

 

Czułam, że muszę mówić za tych którzy nie mogą mówić, opowiadać ich przerwaną historię.
Szukałam mojego wymordowanego narodu: 6 milionów Żydów, w tym 3,5 miliona Żydów polskich.

Nie mogłam uwierzyć, aby po Żydach polskich nic nie zostało. W większości muzeów oglądałam zdjęcia wielkich pisarzy, poetów, aktorów, cadyków, a my upomnieliśmy się o prostych ludzi, o których historia by się nie upomniała." 

   

center 

 

W ciągu 15 lat wystawę pokazano w 40 muzeach na całym świecie, m.in. Los Angeles, Meksyku, Jerozolimie, St. Petersburgu, Hamburgu, Wilnie, Buenos Aires, Grenoble, Lyonie i Toronto. Największy sukces odniosła w Nowym Jorku. Równocześnie z wystawą w Radomiu (wersja polsko-angielska), jej wersję portugalską będzie można oglądać od 22 kwietnia w Centro Portugues de Fotografia w Porto.

 

  

center Wystawa w radomskim Domu Gaski i Esterki czynna będzie do 27 maja.

 

(bdb)