Prawie kandydaci

10 września 2007
Nocne i wieczorne narady, posiedzenia zarządów i dyskusje. Partie polityczne przygotowują się do wyborów parlamentarnych. Na razie nie chcą mówić o listach kandydatów. W Radomiu swoich ludzi zdecydował się pokazać jedynie SLD. Marek Suski


Za wcześnie na konkrety – tak odpowiadali nam w większości liderzy największych ugrupowań politycznych w Radomiu pytani o konstruowanie list kandydatów. - Będzie startował Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro – żartował w rozmowie z nami poseł Marek Suski. Powiedział jedynie, że jutro regionalny zarząd Prawa i Sprawiedliwości zbierze się ponownie, by wstępnie zatwierdzić listę kandydatów do Sejmu i Senatu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że poza parlamentarzystami V kadencji – Markiem Suskim, Marzeną Wróbel i Stanisławem Karczewskim mogą znaleźć się tam radomscy radni – Dariusz Wójcik (przewodniczący partii w Radomiu) i Karol Sońta oraz Małgorzata Półbratek. Jednak ta ostatnia jako kandydatka ROP, które pójdzie do wyborów razem z PiS.

O nazwiskach nie chce także na razie mówić szefowa regionalnej PO Ewa Kopacz. - Owszem, długo rozmawialiśmy na ten temat, jednak ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – zapewnia posłanka. - Będziemy naszą wstępną listę jeszcze modyfikować, ale chcę podkreślić, że po raz pierwszy nie mamy kłopotów, by zapełnić nawet najbardziej odległe miejsca. Kopacz twierdzi, że kandydaci Platformy będą bardzo mocni: „na tyle, by wygrać z PiS”. - Znajdą się tam ludzie już sprawdzeni, samorządowcy, otwieramy się też na nowe środowiska, np. nauczycieli – dodaje.Ewa Kopacz

Ugrupowania lewicowe i centrowe pójdą do wyborów w Radomiu – tak, jak w całym kraju – jako Lewica i Demokraci, choć tworzenie wspólnej listy nie będzie z pewnością łatwe. - My wystawiamy trzech kandydatów, a ile rzeczywiście znajdzie się na wspólnej liście, zależy od uzgodnionych w centrali parytetów – wyjaśnia przewodnicząca radomskich Demokratów Krystyna Suszyńska. Z pewnością na liście LiD, (gdzie będą też kandydaci SLD, SdPl i Unii Pracy) pojawi się jej nazwisko.

Nie zabraknie w tym spisie także lidera SLD Marka Wikińskiego. I choć na razie Sojusz nie potwierdza, że będzie on miał pierwsze miejsce, to wiadomo, że LiD szuka ludzi, którzy mogliby „pociągnąć” całą listę. Nie potwierdzają się natomiast pogłoski, że z Radomia miałby wystartować Andrzej Celiński (SdPl), czy nawet Ryszard Kalisz (SLD). - Będziemy rekomendować natomiast – poza Markiem Wikińskim - dziesięć innych osób – mówi sekretarz radomskiej SLD Leszek Rejmer. Są to: Elżbieta Jagiełło i Beata Michalak (obie związane z Koalicają Kobiet Europejskich), Roman Hebda z SLD-owskiej młodzieżówki, Danuta Grabowska, wieloletnia parlamentarzystka, Barbara Olbrych, wykładowca z Politechniki Radomskiej, Zygmunt Krupa, przedsiębiorca, Aleksander Gawlik, dyrektor szpitala w Pionkach, Andrzej Sołtysik z Grójca, a także samorządowcy – Roman Wysocki ze Zwolenia i Romuald Kowalenko z Lipska.