Prawie sto prac w konkursie na pomnik w Smoleńsku

23 stycznia 2012
Spore zainteresowanie konkursem na opracowanie koncepcji pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Do Centrum Rzeżby Polskiej w Orońsku nadeszło ponad 90 prac.

 

Pomnik ma stanąć w tym miejscu Orońskie CRP jest współ-organizatorem konkursu i prowadzi go w imieniu ministrów kultury - Polski i Federacji Rosyjskiej. Prace można było nadsyłać do 16 stycznia br. (wcześniej termin ten był krótszy, ale go wydłużono). Artyści przysłali 92 propozycje. - Mamy jednak informacje o dwóch kolejnych, które znajdują się w agencjach celnych, ale były wysłane przed upływem terminu, tak więc czynimy starania o ich dostarczenie do Orońska - wyjaśnia Mariusz Knorowski, sekretarz sądu konkursowego i zarazem zastępca dyrektora CRP.

Nadesłane prace będą otwarte podczas posiedzenia sądu konkursowego, które zaplanowano na 26 - 30 marca br. - Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych, dlatego do czasu otwarcia kopert są one anonimowe, mają tylko zakodowane numery. Decyzja o wyborze najlepszych jest kolegialna - tłumaczy dyr. Knorowski. 

W skład sądu konkursowego wchodzą: prof. Adam Myjak (przewodniczący), prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, prof. Jurij Wołczek,  Walerij Pierfiljew, Stefanie Amparo Weinmayr, Hartmut Stielowi, Mariusz Knorowski (sekretarz)  Konkurs wygra jedna praca, ale sąd może nominować do nagrody jedną, dwie lub trzy najlepsze. I nagroda wynosi 15 tys. euro, II - 10 tys. euro, III - 5 tys. euro.

- Zazwyczaj jest tak, że zwycięzcy powierza się także realizację zamówienia, ale zdarza się, że np. sąd nie przyznaje pierwszego miejsca, tylko drugie i nagroda jest wyłącznie honorowa - precyzuje Mariusz Knorowski.
 
Przypomnijmy: pomnik upamiętniający ofiary ma stanąć w Smoleńsku w miejscu katastrofy lotniczej, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. Zginął w niej prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i 94 inne osoby.

Regulamin konkursu określa, że pomnik nie powinien być wyższy niż 5 metrów, zajmować więcej niż 400 m. kw. i "przewidziany jest do realizacji w trwałym, dobrym jakościowo materiale." Organizatorzy pozostawili twórcom "swobodę wypowiedzi artystycznej i przyjętej konwencji propozycji autorskiej". Oznacza to, że może to być zarówno obiekt, instalacja przestrzenna lub dzieło o zupełnie innym charakterze.

Bożena Dobrzyńska

Fot.: CRP w Orońsku