• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Premiera w Teatrze Powszechnym: „Amadeusz” Petera Shaffera – zdjęcia

30 maja 2019

W sobotę, 1 czerwca o godz. 18.00 Teatr Powszechny zaprasza na  premierę spektaklu „Amadeusz” Petera Shaffera w reżyserii Pawła Aignera. Sztuka angielskiego dramaturga luźno oparta na życiorysach Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonio Salieriego opowiada o konflikcie między młodym zyskującym coraz większą sławę kompozytorem a uznanym już muzykiem, obawiającym się o swoją pozycję. Szerokiej publiczności znana jest z pewnością z obsypanej nagrodami ekranizacji Milosa Formana.

Amadeusz, fot. K. Strudziński 2

Radomskie przedstawienie reżyseruje Paweł Aigner. W rolach głównych : Mateusz Paluch (Wolfgang Amadeusz Mozart) i Łukasz Stawowczyk (Salieri). W pozostałych rolach: Aleksandra Bogulewska, Agnieszka Grębosz, Joanna Zagórska, Adam Majewski, Marek Braun, Wojciech Ługowski, Mateusz Michnikowski, Mateusz Kocięcki, Daniel Mosior, Michał Węgrzyński.

Muzyka: Piotr Klimek, scenografia: Magdalena Gajewska, kostiumy: Zofia de Ines.

Młody Mozart przybywa do Wiednia na dwór cesarza Józefa II, by zaprezentować swoje utwory. Cudowny dzieciak obdarzony boskim talentem. Popełniający gafę za gafą. Nienawykły do dyplomacji. Za nic mający konwenanse. Nieokrzesany, ale ujmujący i szczery. Nonszalancki. Ekscentryczny. Bezkompromisowy. Wolfgang Amadeusz Mozart. Muzyczny geniusz wszechczasów. Jego wybitny talent w równej mierze budził zachwyt, co był źródłem zawiści.

Któregoś dnia ów bezczelny, piekielnie uzdolniony młodzik niespodziewanie pojawia się w życiu Antonio Salieriego - szacownego, poważnego kompozytora, cesarskiego kapelmistrza, który swojej pozycji dorobił się po latach żmudnej, wytężonej pracy. To spotkanie na zawsze odbierze spokój utytułowanemu mistrzowi i stanie się jego przekleństwem.

Salieri obsesyjnie zazdrosny o niezwykły talent, przerażony własna przeciętnością odbitą w geniuszu Mozarta, zaczyna go osaczać serią intryg i kłamstw. Nie zawaha się przed niczym, by zniszczyć rywala...

kat/ zdjęcia z próby spektaklu: Kamil Strudziński

 
Tags