Prezydent Andrzej Duda w radomskiej Fabryce Broni. „Karabinki Grot są awangardą”

17 marca 2023

 – Chcielibyśmy, aby docelowo w polskich magazynach znajdowało się około miliona sztuk karabinów zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce. Liczę na to, że kontrakty będą zawierane również w najbliższych latach, że produkcja karabinów dla polskiej obronności, polskich służb będzie zwiększana – mówił dzisiaj podczas wizyty w radomskiej Fabryce Broni prezydent Andrzej Duda.

 

fot. Marek Borawski/KPRP

 

Prezydent zapoznał się z cyklem produkcyjnym broni dostarczanej na potrzeby Sił Zbrojnych RP, polskich służb i zagranicznych odbiorców. Szczególnie interesował się flagowym wyrobem fabryki, czyli karabinkiem Grot. Odwiedził m.in. prototypownię, hartownię, stanowiska kontroli jakości, wydział obrabiarek cyfrowych czy dział montażu. Spotkał się także z pracownikami zakładu.

Grot największą duma fabryki

 - Najnowszy produkt fabryki, karabinek Grot z systemem modułowym jest dziś największą dumą firmy i nadzieją eksportową. To jest także ta broń, która jest zamawiana zarówno na potrzeby Wojska Polskiego, w szczególności wojsk operacyjnych jak i Straży Granicznej oraz Straży Leśnej. Mamy nadzieję - zarząd fabryki ma nadzieję - że w przyszłości w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej wszystkie służby będą otrzymywały tę właśnie broń, która tutaj w Radomiu, w "Łuczniku" jest produkowana. To także jest jeden z naszych hitów eksportowych - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dzisiaj ta broń jest testowana w trudnych warunkach wojny w Ukrainie. - Tą bronią, naszymi pistoletami posługują się żołnierze ukraińscy broniąc swojej ojczyzny przed rosyjską agresją. Te doświadczenia, które są zbierane stamtąd, z warunków bojowych mają ogromną wartość, są niezwykle cenne, bo dzięki nim trwają tutaj prace nad udoskonaleniami detali, które w tej broni się znajdują - zaznaczył Andrzej Duda.

Broń dominująca

Prezydent przypomniał, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził ostatnio aneks do umowy na dostawę kolejnych Grotów - w sumie będzie ich 200 tysięcy - na potrzeby Wojska Polskiego. - Chcemy, aby ta broń była dominującą w polskiej armii, siłach zbrojnych, w polskich służbach. Chcemy być pod tym względem samowystarczalni, chcemy żeby broń była u nas produkowana, u nas serwisowana, abyśmy sami odpowiadali, przynajmniej w tym zakresie za własne uzbrojenie. Jakie to ma znaczenie? Ogromne dla przyszłości Rzeczypospolitej, dla rozwoju naszego potencjału obronnego - stwierdził prezydent Duda.

Najlepsi rusznikarze w kraju

Zwierzchnik sił zbrojnych przypominał wojnę obronną z Sowietami z 1920 roku, kiedy to - jak wyjaśniał -  Polska dysponowała milionową armią. - Chcielibyśmy, aby docelowo w polskich magazynach znajdowało się około miliona sztuk karabinów zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce. Liczę na to, że kontrakty będą zawierane i w najbliższych latach, że produkcja karabinów dla polskiej obronności, polskich służb będzie zwiększana. Już dziś można w tej fabryce zobaczyć najnowocześniejsze maszyny, które produkują te karabinki, które śmiało można powiedzieć - jeśli chodzi o konstrukcję - są awangardą - mówił prezydent zachwalając zalety broni modułowej. - Takimi możliwościami nie może się pochwalić żadna inna broń na świecie - zapewniał ciesząc się, że mógł obejrzeć cykl produkcyjny i sprawdzania jakości. - Tu pracują, po kilka, kilkadziesiąt lat, najlepsi rusznikarze w kraju. Karabinek Grot A2 spełnia najwyższe standardy - przekonywał prezydent powołując się także na opinie polskich żołnierzy.

Finał na strzelnicy

Swoją wizytę w Fabryce Broni Andrzej Duda zakończył na strzelnicy, gdzie przygotowano prezentację Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej oraz innych produktów wytwarzanych w radomskim zakładzie w tym pistoletów samopowtarzalnych, a także pistoletu VIS wz. 35 z 1938 r. oraz maszynowego STEN 9 × 19 mm Parabellum.

Jak pisaliśmy, w styczniu wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził podpisany przez „Łucznika” i Agencję Uzbrojenia aneks do umowy na zakup Grotów o wartości około 826 mln zł. Tym samym do Sił Zbrojnych RP do końca 2026 r. trafi blisko 70 tys. karabinków modułowych.

bdb

Tags