• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Radomiu Nagrody „Dla Dobra Wspólnego”

16 lutego 2021

Radomianie i radomskie organizacje pozarządowe wśród laureatów Nagród Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Zostały wręczone dzisiaj podczas gali w zespole Szkół Muzycznych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy. Przed uroczystością pod siedzibą ZSM pikietowały kobiety.
 

 

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP (także pozostałe zdjęcia z uroczystości)Laureaci nagrody z regionu radomskiego to: Nieformalna grupa pomocy "Widzialna Ręka", Jakub Wachnicki -  ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz, inicjator i organizator akcji "Świadomość = Życie" z Jedlni-Letnisko. Wyróżnienie otrzymał radomski Bank Żywności.

W kategorii „Instytucja” laureatem została Fundacja Humanites – organizacja, której liderzy dostrzegają szerszy kontekst współczesnych relacji rodzinnych. Najbardziej znani są z „Akcji 2 godziny dla rodziny” skierowanej do pracodawców, instytucji i organizacji oraz ich pracowników w celu upowszechnienia w Polsce Międzynarodowego Dnia Rodziny.

- Ta nagroda w obecnym czasie ma wymiar szczególny, bo jest wręczana tym, którzy dają serce, którzy poświęcają się dla innych, którzy myślą o innym człowieku, którzy w swoim życiu realizują misję niesienia drugiemu człowiekowi dobra. Wiemy jak to dzisiaj jest trudne, ciężkie, wręcz niebezpieczne. Można więc powiedzieć, że te nagrody, które teraz są wręczane maja dodatkowo ten szczególny wymiar - mówił prezydent Duda.

- Jesteście prawdziwymi bohaterami – zwróciła się do nominowanych i nagrodzonych Agata Kornhauser-Duda dziękując wszystkim tym, którzy wspierają innych, działają na rzecz potrzebujących.  Pierwsza Dama podkreśliła, że ma okazję współpracować z wieloma organizacjami i osobami, które działają na rzecz dobra wspólnego. - I to, co zwróciło moją uwagę to fakt, że ta działalność wynika przede wszystkim z potrzeby serca, z potrzeby służenia innym - podkreślała. Dodała, że nagrodzone dzisiaj osoby wyróżnia także kreatywność, która jest tu nieodłączna. - Myślę, że właśnie w czasie pandemii ta kreatywność niezwykle się uwidoczniła. I okazało się, że to pomaganie bardzo kształtuje nas samych i pomaga obudzić pokłady dobra, które w nas drzemią, pomaga odkryć talenty i umiejętności, a także je rozwinąć. Wiele osób podkreśla, że pomaganie nadaje sens ich życiu - zauważyła Agata Korhauser-Duda.

Wzruszony Jakub Wachnicki, organizator m.in. bezpłatnych zajęć z pierwszej pomocy dla uczniów szkół, zapewniał, że choć to on odbiera nagrodę, stoją za nim rzesze kolegów, przyjaciół: ratownicy, dyspozytorzy medyczni , strażacy ochotnicy, żołnierze WOT. - To z nimi na co dzień walczymy o ludzkie życie. Na co dzień walczymy o to,  by inni mogli normalnie żyć - tłumaczył.

W kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie – projekt” nagrodę otrzymała „Widzialna ręka” - nieformalna grupie pomocy "zorganizowana"  na Facebooku.

- Zaczynaliśmy od kilku telefonów, szybko były nas już tysiące. Obecnie to ponad 28 tys. osób. Początkowo pomagaliśmy seniorom, osobom schorowanym i na kwarantannie, którzy nie mogli wychodzić z domu ze względu na pandemię. Pomagaliśmy też szpitalom zaopatrując je w środki ochrony osobistej - przypomniał Michał Jagodziński. Z czasem Widzialna Ręka Radom wspierała domy opieki społecznej, hospicja, ludzi w szczególnej potrzebie.

Na parę prezydencką przed szkołą muzyczną czekała z transparentami niewielka grupa osób -  zwolenników Strajku Kobiet i policja. Obyło się bez incydentów.

kat, bdb

Tags