Prezydent daje nam trzy miliony

13 lutego 2013
Będziemy mieli jednak budżet obywatelski. Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Konsultacji Społecznych UM przygotował propozycje zasad jego tworzenia i zaprasza radomian do dyskusji na ich temat.

 

 Prezydent rozmawiał o budżecie obywatelskim jesienią ub. roku na spotkaniach w poszczególnych dzielnicach Razem - zarówno na inwestycje w okręgach wyborczych, jak i z listy ogólnomiejskiej, do dyspozycji w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu przeznaczona zostanie kwota 3 mln zl - informuje Ryszarda Kitowska z biura prasowego magistratu.

Ratusz proponuje, by zgłoszenia do budżetu obywatelskiego mogli wnosić: każdy mieszkaniec Radomia, prezydent, radni, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe - zarówno jeśli chodzi o  wydatki o charakterze lokalnym, które dotyczą przede wszystkim mieszkańców jednego z pięciu okręgów wyborczych na terenie miasta (tzw. projekty okręgowe) jak i dotyczące oraz obszaru całego miasta (projekty ogólnomiejskie).

Zaopiniuje zespół

Zgłoszone projekty przejdą analizę formalną oraz merytoryczną we właściwych wydziałach i jednostkach miejskich pod kątem możliwości realizacji, gospodarności, kosztów realizacji czy możliwości zagwarantowania w budżecie miasta na ewentualnych kosztów, które ten projekt będzie generował w przyszłości. Zweryfikowane projekty (pozytywnie jak i negatywnie) przekazane zostaną do specjalnie powołanego  zespołu opiniującego, który dokona ostatecznej weryfikacji oraz ustali końcową listę projektów podlegającą głosowaniu (okręgową oraz ogólnomiejską). - Na listach okręgowej oraz ogólnomiejskiej znajdą się te propozycje, których jednostkowy koszt realizacji nie przekracza kwoty przeznaczonej do dyspozycji na dany okręg oraz listę ogólnomiejską. W obu przypadkach jest to 500 tys.zł - wyjaśnia Kitowska.


Głosują także 16-latki
Następny etap to głosowanie i wybór projektów do realizacji. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Radomia posiadający czynne prawo wyborcze do samorządów wszystkich szczebli (zameldowany w Radomiu) oraz radomianie (zameldowani), którzy ukończyli 16 rok życia. Głosować można na pięć projektów z listy okręgowej oraz na pięć z listy ogólnomiejskiej.

Przy opracowywaniu zasad tworzenia budżetu obywatelskiego wzorowano się na procedurach funkcjonujących głównie Sopocie  i Poznaniu.Projekty zgłoszone i przegłosowane w ramach tegorocznej procedury będą realizowane w roku przyszłym. 

 

(k.woj.)