Prezydent Radomia naruszył Konstytucję?
Jak czytamy na stronie Fundacji, wyraża ona "zaniepokojenie naciskiem, jaki wywarły władze miasta na dyrektor podległego miastu ośrodka kultury Resursa Obywatelska, by z projektu edukacyjnego „Żywa Biblioteka” wykluczyć osobę o orientacji homoseksualnej. W związku z wypowiedziami m.in. wiceprezydenta Ryszarda Fałka, dyrektor RO pani Renata Metzger uzależniła udostępnienie ośrodka dla projektu od wykluczenia z niego osoby homoseksualnej. W rezultacie planowany projekt nie odbył się w podległym miastu ośrodku kultury, ale w prywatnej kawiarni.
Zdaniem Fundacji takie zachowania władz publicznych głęboko ranią uczucia i naruszają godność osób homoseksualnych, które w rezultacie mogą się czuć wykluczone z życia wspólnoty lokalnej".
Fundacja zwraca również uwagę, ze zachowanie wiceprezydenta Ryszarda Fałka, który odmówił realizacji projektu edukacyjno-kulturalnego z udziałem osoby homoseksualnej "należy rozpatrywać w kategorii naruszenia wartości chronionych przez Konstytucję RP (art. 32, ust. 1). Szczególne znaczenie ma nakaz równego traktowania jednostek przez władze publiczne (art 32,ust. 2) oraz zakaz dyskryminacji z jakichkolwiek przyczyn w życiu społecznym (art. 32,ust. 2)."
Pismo adresowane do prezydenta Radomia Fundacja przesłała także do Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, pełnomocnika d.s. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej i przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Ryszarda Kalisza.
To kolejny, publiczny głos w debacie dotyczącej radomskiej Żywej Biblioteki. Wcześniej listy protestacyjne w tej sprawie skierowały do prezydenta miasta: koordynatorzy projektu Żywa Biblioteka z całego kraju, organizacje działające na rzecz praw lesbijek i gejów oraz pracownicy Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego.
(kat)
Pełny tekst pisma pod tym adresem