Prezydent też chce blokować

27 stycznia 2011
- Sam stanę na tej trasie - zapowiada prezydent Andrzej Kosztowniak i nawołuje radomian do społecznego sprzeciwu. Uważa, że powinniśmy zaprotestować przeciwko zamiarom usunięcia przez ministra Grabarczyka z programu budowy dróg "ekspresówek" nr 7 i 12 oraz modernizacji trasy kolejowej z Radomia do Warszawy.


 

Prezydent nawołuje do społecznego sprzeciwu 
- Dziś po raz kolejny wysyłam protest na ręce premiera i jest on bardzo gorzki w swojej wymowie. Wypowiadam się w nim nie tylko jako prezydent, ale także jako radomianin - poinformował dziennikarzy zatroskany Andrzej Kosztowniak. Podkreślił, że sytuacja jest bardzo poważna. - Wbito nam nóz w plecy. Pozbawiono nas złudzeń dotyczących budowy obwodnicy zachodniej, dróg ekspresowych S7 i S12. Ta druga w opinii wielu osób jest najważniejszą trasą prowadzącą z zachodu na wschód Europy. Jej budowa jest tak samo długo odkładana jak modernizacja linii kolejowej nr 8 do Warszawy - przypomniał prezydent. Jego zdaniem, jeśli te inwestycje nie będą realizowane, pod znakiem zapytania stoi sensowność budowy lotniska, a także obwodnicy południowej. - Jaki inwestor przyjedzie do Radomia, jak nie będzie miał po czym? Kto będzie korzystał z lotniska, jeśli nie będzie na nie jak dojechać? - pytał retorycznie.

Andrzej Kosztowniak uważa, że wykreślenie budowy ekspresówek i linii kolejowej nr 8 spowoduje degradację Radomia. - W ciągu najbliższych lat staniemy się prowincjonalnym miastem, będzie maleć liczba mieszkańców, bo nie będą widzieć tu dla siebie żadnych perspektyw - przekonywał szef magistratu. Zapewniał, że będzie nawoływał do społecznego sprzeciwu przeciwko decyzjom ministra infrastruktury, poprosi o poparcie organizacje społeczne, przedsiębiorców, rektorów wyższych uczelni. - Lublin pokazał nam jak można walczyć - mówił Kosztowniak.

Prezydent nie wyklucza, ze za pieniądze miasta zorganizuje kampanię medialną w tej sprawie, poza Radomiem takze w Warszawie.

Magistrat chce, by radomianie zademonstrowali swą siłę 11 lutego, gdy uczniowie z Mazowsza rozpoczynają ferie, a wielu mieszkańców Warszawy jedzie "siódemką" do Zakopanego. Blokada miałaby stanąć tuż u granic miasta - we Wsoli i Młodocinie. - Sam na niej stanę - zadeklarował prezydent.

Na najbliższy poniedziałek przewodniczący Rady Miejskiej zwołał nadzwyczajną sesję poświęconą problemowi. Zostali na nią zaproszeni: minister Cezary Grabarczyk, szef PKP PLK, dyrektor generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Jako prezydent oczekuję od ministra infrastruktury uporządkowania systemu, który szwankuje, a od premiera, że zdyscyplinuje swego ministra - komentuje Kosztowniak.

Ministerstwo Infrastruktury opublikuje zweryfikowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-15 9 lutego br.

***

Senator Wojciech Skurkiewicz zwraca uwagę na rozbieżności w wypowiedzach wiceministra infrastruktury Andrzeja Massela. W opublikowanym kilka dni temu wywiadze w Rzeczpospolitej, wiceminister wątpi, by trasa kolejowa nr 8 została wybudowana. Tymczasem pod koniec grudnia ubiegłego roku minister tak odpowiadał na interpelację radomskiego senatora: "(...) Należy zatem przyjąć, iż w 2015 roku, po zakończeniu modernizacji obejmującej między innymi dobudowę drugiego toru na odcinku Warka - Radom, zwiększy się również przepustowość, (...) co wpłynie na radykalne skrócenie czasu przejazdu, poprawę punktualności, jak i komfortu jazdy". Pełny tekst na blogu senatora Skurkiewicza pod tym adresem.

Bożena Dobrzyńska