Prof. Bukowski ponownie rektorem Uniwersytetu Radomskiego. Był jedynym kandydatem, bo drugiego nie dopuszczono do głosowania

14 marca 2024

Prof. Sławomir Bukowski, obecny rektor Uniwersytetu Radomskiego ponownie został wybrany na tę funkcję na kadencję 2024-2028. Był jedynym kandydatem, na którego głosowało kolegium elektorskie.  Tydzień temu wskazała go Rada Uczelni, nie dopuszczając jednocześnie do finału prof. Dariusza Trześniowskiego, dziekana Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UR.

 

Wybory wygrał prof. Sławomir Bukowski (fot. UR Radom)

 

Głosowanie odbyło się dzisiaj. - Prof. Bukowski uzyskał w pierwszej turze głosowania poparcie zdecydowanej większości elektorów obecnych i uprawnionych do głosowania, czyli 55 głosów za kandydaturą z 58 osób uprawnionych do głosowania - informuje Łukasz Nogaj, rzecznik uczelni. 

Akt stwierdzający wybór na funkcję rektora Uniwersytetu na kadencję 2024-2028 odczytał
i wręczył nowemu rektorowi dr hab. inż. Konrad Krzysztoszek, prof. Uniwersytetu Radomskiego, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Natomiast list gratulacyjny w imieniu całej wspólnoty akademickiej odczytał przewodniczący Kolegium Elektorów uczelni, dr hab. Wojciech Wojtyła, prof. UR.

- Jestem zaskoczony. Jestem zadowolony, bo taki wyniki świadczy o zaufaniu wspólnoty akademickiej, która wybrała członków elektorów i postaram się tego zaufania nie zawieść - obiecuje prof. Sławomir Bukowski. Zapowiedział, że podczas swojej drugiej kadencji wspólnie ze wszystkimi pracownikami będzie nadal rozwijać uczelnie, inwestując w naukę, dydaktykę, odnawiać i budować nowe laboratoria. - Będziemy robić tak, by był balans pomiędzy wszystkimi wydziałami, bo każdy wydział jest bardzo ważny - zapowiedział rektor.

Dziekan bez szans, społeczność bez wyboru

Jak już pisaliśmy, na początkowym etapie wyborów - poza prof. Bukowskim - uczestniczył w nich także prof. Dariusz Trześniowski. On także uzyskał rekomendację senatu uczelni, ale do finalnego głosowania nie dopuściła go Rada Uczelni.

Prof. Trześniowski swój start w wyścigu do fotela rektora uzasadniał tym, że społeczność akademicka powinna wybierać rektora z co najmniej spośród dwóch kandydatów. Jednocześnie negatywnie wyrażał się o sposobie zarządzaniu uczelnią przez rektora Bukowskiego, zarzucając mu m.in. autokratyczny sposób kierowania uniwersytetem.

bdb

 

 

Tags