Projekt skrojony na miarę

20 marca 2014
Organizacjom pozarządowym łatwiej będzie składać wnioski o dotacje. Będą też mogły wymieniać doświadczenia. Wszystko dzięki projektowi „Siła współpracy”.


 

Anna Moskwa (w środku) zachwala atuty programu Projekt realizowany jest przez fundacje: Europejski Dom Spotkań „Nowy Staw” z Lublina, „Chcę i mogę” z Radomia i urząd miejski. – To bardzo ciekawy projekt społeczny, ponieważ buduje relacje między ludźmi i organizacjami. Miasto pozyskało na ten cel 850 tys. zł, nie wnosi żadnego wkładu własnego.

 

Społeczne walory projektu podkreśla także Anna Moskwa z fundacji „Nowy Staw”. – Jest bardzo ambitny, opiera się na dialogu – mówi.
Jednym z najważniejszych zadań jest utworzenie generatora składania wniosków o dofinansowanie. – To narzędzie techniczne, elektroniczne. Pozwoli aplikującym w łatwy sposób sięgać po fundusze, wyeliminować błędy. Będzie to przyjazny system, podobnie jak druga jego część – sprawozdawcza – opisuje Moskwa.

 

Dzięki systemowi będzie także możliwe przeprowadzanie konsultacji społecznych drogą elektroniczną. – To z kolei narzędzie aktywne, powalające na uczestnictwo np. w różnych sondach. Elementem spinającym zaś będzie portal organizacji pozarządowych. Zainteresowana osoba znajdzie na nim informacje dotyczące wszystkich usług społecznych w mieście. Np. gdzie rozdawana jest żywność, gdzie są punkty opieki nad dziećmi – tłumaczy Anna Moskwa, która uważa, że także poprzez ten portal współpraca organizacji nabierze żywszych barw.

 

Zarówno generator, jak i portal powstają z dużym udziałem stowarzyszeń, które wyłoniły 46-oosbowy zespół pracujący bezpośrednio przy projekcie. – Na bieżąco zgłaszamy nasze potrzeby, sugerujemy zmiany. A także przełamujemy bariery, które są miedzy nami – zapewnia Justyna Rosińska z fundacji „Chcę i mogę”. Szczególnie zachwala pomysł utworzenia generatora wniosków. – Bardzo często denerwuje nas, że wnioski są odrzucanie z przyczyn formalnych, bo popełniliśmy na etapie wypełniania drobne błędy. Generator pozwoli nam tego uniknąć – wyjaśnia Rosińska.

 

Generator i portal mają działać już jesienią. Projekt będzie realizowany do czerwca 2015 r.

 

(bdb)