Projekt zagospodarowania placu po radomskiej synagodze. „Miejsce pamięci” pokaże Łaźnia

9 sierpnia 2022

Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz Łaźnia zapraszają dzisiaj, 9 sierpnia o godz.17 na wydarzenie „Symbol pamięci”. W siedzibie Łaźni przy Żeromskiego 56 zaprezentowana zostanie praca dyplomowa Julii Pluty – propozycja nowego zagospodarowania placu po radomskiej synagodze przy ul. Podwalnej.

 

Projekt dotyczy zagospodarowani placu po synagodze (wizualizacja Wydział Sztuki UTH Radom)

 

Jest to przestrzeń z wyjątkową historią i symboliką. Do roku 1945 znajdowała się tu synagoga, czyli serce żydowskiego Radomia. Do dziś na placu widoczne są pozostałości po synagodze – bazy kolumn. Podczas II wojny światowej zginęło tu prawie 30 tys. radomskich Żydów. Ideą realizacji projektu jest nadanie należytego charakteru i formy dla upamiętnienia wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej.

Praca Julii Pluty To projekt zagospodarowania placu po radomskiej synagodze. Dziś to miejsce będące symbolem historii radomskich Żydów jest jednym z bardziej zaniedbanych placów w mieście. Jak to zmienić? Jak przywrócić pamięć, jak dbać o dziedzictwo kulturowe w kontekście architektury? O tym starała się opowiedzieć Julia Pluta w swojej pracy z zakresu architektury. Promotorem pracy jest prof. Andrzej Wyszyński.

Wystawa - prezentacja pracy dyplomowej - będzie dostępna tylko przez dwa dni. Sierpniowy termin jest zbieżny z 80. rocznicą likwidacji radomskiego getta (4 sierpnia 1942 r. Niemcy wywieźli do Treblinki mieszkańców małego getta na Glinicach, 16 - 18 sierpnia - dużego getta, w Śródmieściu).

- Praca Julii to efekt współpracy wydziału sztuki i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, z którą z kolei  współpracuję od lat. Mamy nadzieję, że praca Julii przyczyni się do zapoczątkowania publicznej dyskusji o placu przy ul. Podwalnej, a z czasem doprowadzi do jego rewitalizacji - zaznacza Renata Metzger, była dyrektor Resursy Obywatelskiej, dziś Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży.

 

 

Tags