Projekty w Elektrowni
- W budynku w centrum Radomia powstanie nowa, ciekawa przestrzeń ekspozycyjna dla kolekcji zgromadzonej przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, biblioteka z książkami o sztuce i niewielkie kino – przypomina dyrektorka placówki Agata Morgan.
W konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę elektrowni wzięli udział architekci z całej Polski, m.in. Gliwic, Krakowa i Warszawy. W sumie jury otrzymało 15 projektów , z których 4 przeszło do drugiego etapu. Zwyciężył projekt Andrzeja Kikowskiego z Warszawy, który komisja konkursowa oceniła jako najlepszy. Podczas wernisażu zwycięzca dziękował wszystkim, którzy pomogli mu w tworzeniu projektu. – Dziękuję także członkom jury, którzy spośród wielu wspaniałych prac wybrali właśnie ten, przygotowany przez zespół, którym kieruję – mówił Kikowski.
Na wystawie pokazano wszystkie prace, które brały udział w konkursie, przyjechali również autorzy niektórych z nich.
Anna Kosmala i Aleksandra Senderska – Zając na co dzień pracują w jednej z krakowskich firm architektonicznych, projektują wnętrza. Ich projekt zajął trzecie miejsce. Co skłoniło je do udziału w konkursie? – To jest rewelacyjny budynek, miałyśmy duże pole do popisu. Poza tym historia budynku jest bardzo ciekawa. To dawna elektrownia; nasze biuro, w którym pracujemy też jest przerobione z elektrowni. Dlatego mamy sentyment – tłumaczyły.
Wystawa będzie czynna do połowy maja. Ale projekty można też - w wersji cyfrowej, powiększonej - oglądać w warszawskiej Zachęcie. 4 kwietnia, w tej samej galerii pomysł utworzenia centrum sztuki w Elektrowni przedstawią: jej inicjator Andrzej Wajda, marszałek Mazowsza (podlega mu placówka) Adam Struzik i Agata Morgan.