Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie umowy Enei S.A. z chińską firmą. Podarowała radomskiej szkole muzycznej dwa fortepiany

17 maja 2023

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień poprzez zawarcie nieuzasadnionej ekonomicznie umowy na świadczenie usług doradczych z chińską spółką C. i narażenie i Enei na szkodę prawie 500 tys. zł. Za umowę odpowiadali byli już dzisiaj menadżerowie w radomskiej spółce Enea Nowa Energia: Tomasz Siwak i Krzysztof Czaban.

 

Otwarcie siedziby Enei Nowej Energii w Radomiu z udziałem Tomasza Siwaka (pierwszy z prawej) i Marka Suskiego (pierwszy z lewej), fot. Materiały prasowe/Enea Nowa Energia

 

O wszczęciu w styczniu br. dochodzenia dowiedzieli się reporterzy Radia ZET Mariusz Gierszewski i Radosław Gruca. Zawiadomienie do prokuratury złożyła Enea S.A.

Według nieoficjalnych informacji Radia ZET, śledztwo może dotyczyć czynu z art. 296 par. 1 Kodeksu karnego, w tym decyzji podejmowanych przez byłego członka zarządu Enea S.A. Tomasza Siwaka oraz byłego prezesa Enea Nowa Energia Krzysztofa Czabana. W ramach planowanej budowy fabryki modułów fotowoltaicznych o wydajności 1 GW, obaj zawarli umowę ze spółką prawa chińskiego, która miała pomagać nawiązywać kontakty biznesowe z producentami fotowoltaiki na rynkach chińskich.

Enea S. A. przygotowała analizę planów budowy fabryki modułów fotowoltaicznych, z której wynika, że budowa ta jest dla spółki nieopłacalna i nie powinna być kontynuowana. 

Dwa fortepiany dla szkoły muzycznej

Informator Radia ZET podkreśla, że zwyczajowo za nawiązywanie kontaktów się nie płaci, bo odbywa się to poprzez sekretariaty przedsiębiorstw. Doradztwo zlecono założonej w 2016 r. w Hongkongu chińskiej firmie C., której właściciel utrzymuje kontakty z polskimi politykami.

Polska firma chińskiego przedsiębiorcy "podarowała Zespołowi Szkół Muzycznych w Radomiu dwa fortepiany, a na uroczystości przekazania instrumentów gościł Marek Suski, który pełnił wtedy funkcję szefa gabinetu premiera. Obecnie poseł Suski przewodniczy Polsko-Chińskiej Grupie Parlamentarnej " - czytamy na stronie Radia Zet.

Jak ustaliliśmy, przekazanie instrumentów od firmy Vershold Poland odbyło się w marcu 2018 r.

W grudniu 2022 r. wiceprezes Enea S.A. Tomasz Siwak i prezes Enea Nowa Energia Krzysztof Czaban zostali odwołani. Na początku lutego tego roku agenci CBA zabezpieczyli dokumenty biznesowe w obu tych spółkach. Według Wirtualnej Polski, chodziło o umowy zawierane w czasie, kiedy ze spółkami związany był Tomasz Siwak.

Prezesi od posła Suskiego

Przypomnijmy: Tomasz Siwak zanim przeszedł do Enei, zarządzał nieruchomościami należącymi do kancelarii premiera, szefował warszawskiemu oddziałowi Agencji Mienia Wojskowego, był dyrektorem w Banku Gospodarstwa Krajowego, a wcześniej prezesem Portu Lotniczego Radom. Funkcję w miejskiej lotniskowej spółce sprawował w czasie, gdy prezydentem Radomia był Andrzej Kosztowniak (PiS). Ze stanowiska odwołał go dopiero prezydent Radosław Witkowski (PO) . Krzysztof Czaban zanim trafił do Enei Nowej Energii pracował jako dziennikarz. Obaj uznawani są za osoby blisko związane z Markiem Suskim, posłem PiS z regionu radomskiego.

Spółka Enea S.A. odmówiła odpowiedzi na pytania Radia ZET, zaznaczając, że nie komentuje działań prokuratury i zasłoniła się tajemnicą śledztwa oraz tajemnicą przedsiębiorstwa.

kat, bdb

Tags