Przemysław Bednarczyk dostał laur marszałka

W tym roku do nagrody zgłoszono 84 kandydatów. Spośród nich kapituła wyłoniła 10 laureatów. Każdy z nich otrzymał 10 tys. zł, pamiątkową statuetkę oraz dyplom. Uroczystość wręczenia nagród obyła się wczoraj w Teatrze Polskim w Warszawie.
Przemysław Bednarczyk uczy historii w "Czachowskim", działa w radomskim Towarzystwie Naukowym, ale szerzej dał się poznać jako pomysłodawca i autor scenariuszy widowisk historycznych, m.in. z czasów Powstania Styczniowego w Muzeum Wsi Radomskiej, "Cudu nad Wisłą", rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.
- To jest nagroda nie tylko personalnie dla mnie, ale dla dziesiątek, a nawet setek ludzi, z którymi współpracuję przy organizacji widowisk. I to właśnie im ją dedykuję - powiedział nam laureat. Wprawdzie - jak zaznacza - samo przygotowanie inscenizacji od strony merytorycznej, scenariuszowej to jego zadanie, ale cała logistyka, to już dzieło większej grupy ludzi. - Chodzi o pozyskanie wyposażenia, ubiorów, załatwienie transportu, pieniędzy. A także o czas, jaki poświęcają kosztem życia rodzinnego - wylicza Bednarczyk. - Nie jestem zawodowym reżyserem, nie zawsze też udaje się zebrać wszystkich "aktorów" na jednej próbie. Trzeba więc jeździć, spotkać się osobno. Ale mamy już coraz większe doświadczenie, wiemy np. z czego można zrezygnować, bo efektu nie da, a kosztuje zbyt wiele - tłumaczy historyk. Cieszy się, że jego działalność pozwala poruszać ludzkie serca, wzbudzać poczucie odpowiedzialności np. za mogiły powstańcze. - Pierwsza nasza inscenizacja nosiła tytuł "Bitwa pod Kowalą 1863" i miała przypomnieć zaniedbane i zapomniane, a ważne dla historii miejsca. I taki skutek odniosła, poruszyła lokalną społeczność - uważa P. Bednarczyk.
Podkreśla, że nobilituje go także grono w jakim się znalazł. - Jestem najmłodszy w towarzystwie ludzi, którzy działają na Mazowszu od lat, a ja zaledwie od sześciu - siedmiu - dodaje.
Nagroda Marszałka przyznawana jest od 1999 r. za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, organizacji życia społecznego i gospodarki. Jej celem jest uhonorowanie osób, które promują województwo mazowieckie, przyczyniają się do rozwoju regionu oraz umacniają jego tożsamość kulturową. Wśród laureatów są zarówno osoby wybitne, znane i powszechnie doceniane, m.in.: Józef Hen, Jerzy Janicki, ks. Jan Twardowski, czy Sława Przybylska-Krzyżanowska, jak i ludzie niezwykli, znani tylko w swoich środowiskach lokalnych. - Właśnie takie osoby zostały docenione w tej edycji - wyjaśnia rzeczniczka marszałka Marta Milewska.
(bdb)