Przewodnik po zakupie telefonu z aparatem

9 marca 2022

Jeśli jesteś entuzjastą telefonów komórkowych lub technologii cyfrowych, z pewnością obejrzałeś wiele filmów o premierach marek telefonów komórkowych i możesz zauważyć interesującą prawidłowość – wprowadzenie części fotograficznej telefonu stało się głównym punktem premiery telefonu komórkowego.

 

Obecnie coraz więcej użytkowników, kupując telefon komórkowy, oprócz wyglądu sprzętu telefonicznego i innych konfiguracji, szczególnie ważny jest efekt fotograficzny telefonu, telefon stał się nawet wyborem wielu fotografów narzędziem fotograficznym, aby sprostać potrzebom profesjonalnej fotografii.

Jak więc wybrać odpowiedni dla siebie telefon fotograficzny? Dziś przedstawiamy prosty przewodnik po zakupie telefonu z aparatem, mam nadzieję, że będzie on pomocny przy zakupie telefonu z aparatem.

1. system operacyjny

Zanim zaczniemy rozważać kwestię sprzętu, najpierw należy zwrócić uwagę na system operacyjny telefonu. Seria telefonów iPhone firmy Apple działa pod kontrolą systemu iOS, natomiast telefony komórkowe innych marek zasadniczo działają pod kontrolą systemu Andorid. Panuje powszechna zgoda co do tego, że system Android jest bardziej elastyczny pod względem dostosowywania, modyfikacji i ogólnej kontroli (w tym funkcji aparatu); system iOS firmy Apple jest stosunkowo zamknięty i bardzo restrykcyjny, ale spójność między urządzeniami i aplikacjami jest znacznie lepsza.

2. Osprzęt kamery

Główny aparat jest nadal jednym z kluczowych obiektywów, na którym koncentrują się marki w swoich wieloobiektywowych systemach fotografowania w telefonach. W wielu telefonach jako główny aparat fotograficzny stosowana jest matryca o rozmiarze od 1/1,18" do 1/1,7". Większa matryca powoduje, że obszar światłoczuły jest bardziej wrażliwy na światło, a dzięki obiektywowi o większej przysłonie można uzyskać większą ilość pobieranego światła. Ponadto większy rozmiar matrycy zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów i szczegółów obrazu podczas fotografowania telefonem.

Jednocześnie z boku niektórych aparatów w smartfonach umieszczono oznaczenie ekwiwalentu ogniskowej obiektywu, np. słowa 24 mm i 50 mm. Dodanie tych oznaczeń nie tylko sprawia, że telefon wygląda bardziej profesjonalnie, ale także pozwala poznać przybliżony ekwiwalent ogniskowej obiektywów w telefonie, co ułatwia wybór ogniskowej do codziennych zdjęć.

3. Funkcja zoom

Funkcja zoomu jest charakterystyczną cechą telefonów komórkowych, podobnie jak aparaty wielokamerowe, które stały się znakiem rozpoznawczym fotografii w telefonach komórkowych.

Należy zauważyć, że kilka obiektywów z tyłu telefonu to konstrukcje stałoogniskowe, a nie obiektywy zmiennoogniskowe jak w tradycyjnych aparatach, a różne ogniskowe są przełączane między różnymi obiektywami.

4. Funkcja przeciwwstrząsowa

Stabilizacja obrazu jest również ważną cechą aparatów w telefonach komórkowych. Obecnie dostępne są powszechnie stosowane w telefonach komórkowych metody redukcji drgań, w tym optyczny system antywstrząsowy OIS i elektroniczny system antywstrząsowy EIS, które wraz z własnym algorytmem antywstrząsowym telefonu mogą zapewnić wykonywanie wyraźnych i dokładnych zdjęć i filmów w większości scenariuszy fotografowania.

5. formaty obrazów (formaty profesjonalne)

W dzisiejszych czasach w telefonach komórkowych aparat domyślnie zapisuje wykonane zdjęcia w formacie JPEG lub HEIC/HEIF. Te pliki fotograficzne to arcydzieła uzyskane po przetworzeniu przez algorytmy telefonu, które można zapisać, wydrukować lub wykorzystać bezpośrednio w mediach społecznościowych.

Obecnie coraz więcej producentów telefonów komórkowych współpracuje z tradycyjnymi firmami zajmującymi się przetwarzaniem obrazu w celu tworzenia profesjonalnych obrazów dla telefonów komórkowych, dlatego zaczynają oni również obsługiwać profesjonalny format obrazu RAW. Dodanie profesjonalnych obrazów w formacie RAW może zadowolić tych, którzy mają wyższe wymagania dotyczące fotografii z telefonów komórkowych, a jednocześnie oferuje więcej możliwości obróbki zdjęć wykonanych telefonami komórkowymi.

6. Rozszerzenia oprogramowania

W dzisiejszych telefonach komórkowych, niezależnie od tego, czy są to telefony z systemem iOS, czy Android, można rozszerzyć funkcje obrazu, instalując oprogramowanie.

Bogactwo rozbudowanego oprogramowania jest obecnie jedną z radości fotografowania smartfonami, co stanowi również największą różnicę w stosunku do fotografii tradycyjnej, a także jest jedną z największych radości fotografowania telefonami komórkowymi.

7. aktualny telefon fotograficzny godny uwagi polecany

W poprzedniej części powiedziano, że tak wiele telefonów komórkowych fotograficznych zakupów referencyjnych, w następnej zalecamy kilka dobrych telefonów fotograficznych na rynku teraz.

-iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max

Zarówno iPhone 12 Pro, jak i iPhone 12 Pro Max są wyposażone w trzy aparaty o rozdzielczości 12 megapikseli. Konfiguracja trzech aparatów w telefonie iPhone 12 Pro zachowuje te same specyfikacje, co w jego poprzedniku, natomiast główny aparat w telefonie iPhone 12 Pro Max ma dużą matrycę o rozdzielczości 1,7 mikrona na piksel, optyczną stabilizację obrazu z przesunięciem czujnika oraz teleobiektyw o ogniskowej 65 mm zamiast 52 mm. Ogniskowa teleobiektywu została zwiększona z 52 mm do 65 mm.

 

-huawei p50 pro

Nowa generacja flagowych modeli Huawei z serii P - seria Huawei P50. huawei p50 pro cena jest najwyższy model z tej serii, to najnowsza siła firmy Huawei w dziedzinie przetwarzania obrazu w telefonach komórkowych.

Tylny moduł Huawei P50 Pro posiada aparat główny o rozdzielczości 50 MP + czarno-biały obiektyw 40 MP + ultraszerokokątny obiektyw 13 MP + peryskopowy teleobiektyw 3,5X o rozdzielczości 64 MP z oddzielnym czujnikiem temperatury barwowej.

Dzięki doskonałej wydajności, Huawei P50 Pro z łatwością radzi sobie z różnymi scenariuszami fotografowania w naszym życiu, z 14cm autofokusem ultra bliskich selfie, 120° ultra-szerokokątnym obiektywem, 50MP kolorowym aparatem głównym i tak dalej, co jest wystarczająco niesamowite, aby być bardzo dobrym zarówno dla selfies, jak i scen, zwłaszcza w nocnych scenach, bardziej wyraźnych i naturalnych. Dla osób lubiących fotografię będzie to najlepszy wybór.

 

 

-vivo X60 Pro+

vivo X60 Pro+ to flagowy model z serii vivo X60, który jest obecnie jednym z najlepszych telefonów z systemem Android pod względem jakości obrazu.

Aparat vivo X60 Pro+ ma 50-megapikselową matrycę głównego aparatu i 48-megapikselową matrycę IMX598 dla ultraszerokokątnego obiektywu, który jest sparowany z głównym aparatem, tworząc system podwójnego aparatu głównego. Konfiguracje lustrzanego obiektywu portretowego i teleobiektywu peryskopowego pozostają takie same jak w poprzedniej generacji - 32 megapiksele i 8 megapikseli.

 

Jeśli szukasz telefonu, który robi świetne zdjęcia, powinieneś wziąć pod uwagę przedstawione przez nas parametry. Porównaj swoje potrzeby i oczekiwania z tymi czynnikami, aby podjąć najlepszą decyzję dla swoich potrzeb fotograficznych.

 

Tags