Przybyli ułani pod okienko

14 sierpnia 2011
Blisko 50 ułanów przedefilowało na swych pięknych koniach przez centrum miasta. - Pierwszy raz od 1919 roku Radom widzi taki przemarsz – cieszy się historyk Przemysław Bednarczyk. Na Rynku rekonstruktorzy 4 Radomskiego Szwadronu otrzymali "Londyńskie patenty” i barwy pułkowe.

 

Ułani przybyli pod okienko... Już pod katedrą grupa kilkudziesięciu radomian powitała ułanów. W pięknych strojach, na wspaniałych koniach ruszyli na Rynek. Przemarsz ulicami miasta był spektakularny - żołnierze śpiewali pieśni, a mieszkańcy ciepło pozdrawiali rekonstruktorów Czwartego Radomskiego Szwadronu Ułanów.

Na Rynku, w podniosłej atmosferze odbyła się część oficjalna, czyli przekazanie barw 11. Pułku Ułanów Legionowych. - To przypieczętowanie praw do kultywowania tej niezwykle zacnej tradycji kawaleryjskiej przez nasz Radomski Szwadron – wyjaśniał i starszym i młodszym świadkom uroczystości Przemysław Bednarczyk. - 4 Szwadron 11. Pułku Ułanów Legionowych nie raz zmierzył się z armią konną Siemiona Budionnego. Toczył pasjonujące boje m.in. pod Mikołajewem. We wrześniu 1920 roku ścigał Budionnego pod Jacholem i Zasławiem. Po podpisaniu pokoju w 1921 r. szwadron trafia do Ciechanowa na miejsce zakwaterowania. Tam też stacjonuje do 1939 r. Toczył zacięte walki z wojskami hitlerowskimi – opowiadał Bednarczyk.

2

Oprócz naszych ułanów, widzieliśmy też przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, m.in. 14. Pułku Ułanów z Godziska Mazowieckiego, 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki Letnisko, przedstawicieli stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, 4. Pułku Strzelców Konnych z Płocka, 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa, a także Ułanów majora Hubala, Szwadron Jędrzejowskiego 11. Pułku Ułanów Legionowych z Częstochowy.

2 Obecnie radomski szwadron funkcjonuje przy Studenckim Klubie Jeździeckim Politechniki Radomskiej, którego stała baza znajduje się w Lesiowie pod Radomiem. - „Cud nad Wisłą” to bitwa, która jest zaliczana do najważniejszych w historii świata. Dlatego tu przyszłam i dlatego trzeba piękną kartę naszej historii pokazywać zarówno najmłodszym jak i starszym – mówiła nam wzruszona pani Magda fotografująca rekonstruktorów.

Jutro od godz 13. wielkie widowisko kawaleryjskie na Koniówce "Na polu chwały 1920" inspirowane książką "Legionista i Piłsudczyk”. Więcej na temat rekonstrukcji z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej i program imprezy tutaj

(raa)