Przysyłajcie filmy z Air Show

5 września 2007
Prokuratura Okręgowa w Radomiu apeluje o przysyłanie filmów i zdjęć, na których zarejestrowano sobotnią katastrofę lotniczą na Air Show. Trwa śledztwo w sprawie śmierci pilotów. Jeden z samolotów tuż po zderzeniu

Śledztwo w sparwie tragicznego wypadku na lotnisku przejęła Prokuratura Okręgowa w Radomiu. W związku z tym zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają zdjęcia lub nagrania momentu, w którym doszło do wypadku. - Nie chcemy, żeby umknął nam jakikolwiek szczegół, dlatego prosimy o nadsyłanie materiałów do Prokuratury Okręgowej na adres: Prokurtura Okręgowa, ul. Malczewskiego 7, 26-00 Radom. Prosimy również zaznaczyć miejsca, z którego były wykonywane wraz z podaniem danych osobowych autorów – apeluje rseczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz. Materiały zostaną udostępnione członkom komisji do spraw badania wypadków lotniczych i pomogą w ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia.

Wśród materiałów, które już udało się zabezpieczyć prokuraturze jest m.in zarejestrowane na ziemi nagranie wykonane przez jednego z członków grupy Żelazny. Zarejestrowana jest tam rozmowa prowadzona przez pilotów. Nie została ona jeszcze odsłuchana. Prowadzący śledztwo nie wykluczają żadnej ewentualności, która mogła doprowadzić do katastrofy. - Mógł to być zarówno błąd pilota, awaria maszyny czy też warunki atmosferyczne – podkreśla Chrabąszcz.

Prokuratura ma już wyniki sekcji zwłok pilotów. - Do ich śmierci prawdopodobnie doszło w momencie zderzenia samolotów lub tuż po – dodaje M. Chrabąszcz.

Przypomnijmy, podczas sobotnich pokazów lotniczych Air Show w Radomiu zginęło dwóch pilotów z zespołu akrobacyjnego Żelazny. 24 – letni Piotr Banachowicz i 64-letni Lech Marchlewski latali w barwach Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Ich samoloty zderzyły się w trakcie mijania, ktore mialo być elementem końcowym "rozety"  - jednej z figur akrobacyjnych.

Pogrzeb pilotów odbędzie się 7 września, poprzedzi go masza św. o godz.11 na lotnisku Przylep koło Zielonej Góry.